Kivesézik a The Smiths-t

Zene

A szimpózium célja, amelyre a világ minden sarkából érkeznek szakértők, hogy megvizsgálja azokat a szociális, kulturális, politikai és zenei változásokat, amelyeket maga az együttes megjelenése, illetve Morrissey dalszövegei okoztak. Ezen túl külön szekciókban vitatják meg azokat az újításokat, amiket a The Smiths felbukkanása szinte automatikusan magával vont, mind esztétikai, mind a zenei újítások terén.

Sean Campbell, a cambridgei Polytechnic Egyetem tanára, valamint a rendezvény szervezője elmondta, hogy az együttes berobbanása a köztudatba és népszerűsége, olyan zenekarokéval vetekedett, mint a Beatles vagy a Sex Pistols. "Legalább annyira erőteljes indulatokat, érzelmi hatást váltottak ki az emberekből", mint az előbb említettek.

"Amikor felmentek a színpadra és elkezdetek játszani, nyilvánvaló volt, hogy itt valami egészen egyedi és kivételes dolog történik. Remélem, hogy a konferencián sikerül megragadni, hogy miben is állt ennek a lényege."- nyilatkozta a kulturális tanulmányok oktatója.

Számos zenetörténész a rock történelem egyik legkülönösebb együttműködéseként aposztrofálja a The Smithst, köszönhetően többek közt Morrissey dalainak és előadói stílusának, valamint Johnny Marr gitárjátékának.

Rövid fennállása (1982-87) alatt a banda sikert sikerre halmozott, aminek csúcspontja a '86-os Queen is Dead cím album volt. Azóta Marr saját bandájával, a The Healers-el koncertezik, míg Morrissey is szólókarrierbe kezdett.

Legújabb anyaga, a Live at Earls Court áprilisban jelenik meg egy dvd kíséretében (Who Put The ''M'' In Manchester), egyidőben a There Is A Light That Never Goes Out című számhoz készült klippel.