Magyar színpad a párizsi Zene Ünnepén

Zene

Zuboly

 (MTI) - Az ingyenes szabadtéri koncertek rendezvénysorozatát 1982-ben Franciaország indította útjára, s idén már öt kontinens 130 országában, négyszáz városban köszöntötték zenei programokkal a nyári napfordulót. A Zene Ünnepén Franciaországban 18 ezer rendezvényen egymillióan léptek fel megközelítőleg 10 millió néző előtt.
  A Párizsi Magyar Intézet épületével szemben található parkban a Saint-Sulpice tér és a Luxemburg kert között először került sor kulturális rendezvényre: itt állította fel a PMI a Magyar Sarok nevű színpadát, amelyen az este folyamán kizárólag magyar zenekarok koncertjét hallgathatta a több száz arra sétáló párizsi járókelő.
  Mint arról már korábban hírt adtunk, az intézet pályázati felhívására 127 együttes jelentkezett a Zene Ünnepére. Közülük választott ki a vezetés három olyan csapatot, amelynek repertoárjában a népzenei motívumok XXI. századi hangzásvilággal ötvöződnek.
  Az elsőként fellépett Zuboly együttest Ágoston Béla népzenész és dzsesszmuzsikus alapította. Kísérleti dallam- és hangzásviláguk hol az etno-dzsesszből, hol a népzenéből táplálkozó free-dzsesszből, hol a világzenéből merít. Busa István a szájával utánozza a gépi hangokat, "szkreccsel" és veri a ritmust. Benke Félix szájharmonikán játszik, Hock Ernő nagybőgőzik, Ágoston Béla dorombénekel, szaxofonozik és dudán játszik.
  A Napra zenekar hangzásvilágának kiindulópontja a Kárpát-medence népzenéje, amelyet modern hangszerelésben szólaltatnak meg. A zenekar tagjai: Krámli Kinga (ének), Both Miklós (gitár), Balogh Kálmán (cimbalom), Hegedűs Máté (hegedű), Winter Csaba (basszusgitár), Bobár "Boby" Zoltán (brácsa, harmonika) valamint Pfeiler Ferenc (dob).
  Magyarország különböző városaiban élő, fiatal tehetséges zenészekből állt össze a Live Act formáció, és az erre az alkalomra kidolgozott Live Act Folk Project - Népdalok modern köntösben elnevezésű repertoárral mutatkozott be a franciáknak. Nagy Réka énekelt, Velcsev Dejanov Kosta szólógitározott, Fónay Tibor basszusgitáron játszott, míg Megyei Viktor a ritmusra és a speciális effektekre ügyelt.
  Az összesen 18 zenész és menedzser kiutaztatását az egyik fapados légitársaság szponzori segítségével oldotta meg a PMI. Ecsedi-Derdák András igazgató elmondta: az ingyenes koncertekért a zenekarok nem kaptak fellépti díjat, de egy hétig maradhatnak Párizsban. Ez idő alatt a PMI kapcsolatrendszerén keresztül segíti a menedzsereket további koncertek szervezésében, valamint a zenekarokról készített anyagokat eljutatta a francia sajtónak.

 
Korábban: