Majdnem zenetörténelmet írtak hétfőn - a Qtrax egyelőre néma

Zene

Történelmi napnak szánták, de egyelőre nagyobb a füstje, mint a lángja annak a szolgáltatásnak, amiről már régóta beszélnek, és amelynek kézzel fogható eredményét január 28-ára, azaz hétfőre ígérték a Qtrax nevű szolgáltatás kidolgozói. A világ legnagyobb zeneipari találkozóján, a MIDEM-en óriási csinnadratta közepette vasárnap beharangozott hét eleji indulás nem jött össze. Pedig elsőre minden olyan szépnek (és hihetetlennek) hangzik.

A New York-i Qtrax cég forradalminak szánt alkalmazása elvileg azt nyújtaná, amire a zenerajongók mindig is vágytak: sok-sok ingyenesen letölthető dalt az Enrique Iglesiastól kezdve, az Oasis-en át, Diana Ross-ig (+ videót, dalszöveget, CD-borítókat, kritikákat). A kezdeményezés ereje és újdonsága abban rejlik - legalábbis sokan ezt gondolták tegnapig -, hogy arra áldását adta három óriáskiadó, az illegális fájlcserélők levadászásában és azok működtetőinek bíróság elő ráncigálásában eddig élen járó EMI, Universal Music és Warner Music, ezzel zöld utat engedve huszonöt millió dal (!) ingyenes letöltésének. A Qtrax mögött lévő üzleti modell nem új: hirdetésekből (a Ford, a McDonald's, a Microsoft már be is jelentkezett) kíván pénz csinálni. A fájlok pedig olyan digitális azonosítót tartalmaznak, amelynek segítségével a kiadók nyomon tudják követni, hányszor töltöttek le és játszottak le egy számot a felhasználók. Az adatok alapján fizetik ki a művészeket, a kiadókat és a forgalmazókat, akik részesednek a hirdetési bevételekből is.

Ugyan a letöltött zenék másolásvédettek (azaz nem lehet például CD-re égetni őket), de számítógépen és hordozható eszközökön mindenféle korlátozás nélkül tárolhatók. Az Apple-lel egyelőre ugyan még nem született megállapodás, de a felhasználók ígéretet kaptak arra, hogy tavaszra már iPod-jaikon is hallgathatják kedvenceiket. Ami egyelőre azonban még nem is olyan biztos, ugyanis a Warner a start napján tudatta, hogy ők márpedig nem engedélyezték a tulajdonukban lévő zenék ingyenes megosztását. A céghez azon nyomban csatlakozott az EMI és a Universal is, megjegyezve, hogy ne rohanjanak ennyire előre a Qtrax-nál, hiszen ők még nem álltak fel a tárgyalósztaltól és nem bólintottak rá a rendszer működésére.

Miközben a Qtrax forradalmat hirdet, de ténylegesen szélmalomharcba bocsátkozik, egy másik szolgáltatás, a CBS által tavaly megvásárolt Last.fm izgalmas bejelentést tett. Az egyik legnépszerűbb interaktív online zenei-közösségi rendszerben januártól mind a négy nagy, valamint mintegy százötvenezer független kiadó katalógusának egy részét meghallgatják a "userek" (egyelőre csak az Egyesült Államokban, Nagy-Britanniában és Németországban), akár teljes dalonként, akár az egész lemezt. Annyi megkötéssel, hogy nem tölthetik le a kívánt számokat, hanem csak háromszor hallgathatják meg (streaming), aztán irány az iTunes vagy az Amazon zeneáruházak. A harmadik lejátszás után természetesen lehetőség lesz előfizetésre is, de ezen még dolgoznak a cégnél. A tervek szerint az előadók jogdíjrészesedést kapnának minden egyes lejátszás után. Az oldal a reklámbevételekből fizetne.

Az Amazon is mozgolódik. Az internetes kereskedelmi cég bejelentette, hogy nemzetközivé teszi digitális zeneáruházát. Habár a számokat pénzért lehet letölteni, ezután akárhányszor felhasználhatók, nem tartalmaznak ugyanis másolásvédelmet.