Az EMI-t még tavaly márciusban otthagyó Paul McCartney lakberendezési ismeretekről tanúbizonyságot téve úgy nyilatkozott a Timesnak 2007 végén, hogy a kiadónál mindenki a bútorzat része lett. "Én kanapé voltam, a Coldplay egy karosszék, és Robbie Williams - bele sem merek gondolni, ő mi volt." Ha a brit lapértesülések igaznak bizonyulnak, a cég új berendezési tárgyak után nézhet, mert az egykori gombafejű és a "némi befolyást szerettünk volna munkáink felett, de nem kaptuk meg" indokkal búcsút intő Radiohead után a Chris Martin vezette banda is fontolgatja, hogy megválik az EMI-tól.
A Coldplay annak idején egy öt lemezre szóló szerződést írt alá a kiadóval. Martinék azt tervezik, hogy az idén nyáron megjelenő új korongjukon még az EMI logó szerepel majd, de a 2009 után boltokba kerülő lemezek már máshoz tartoznának, vagy egy új konstrukcióban jelennének meg. De az is benne van a pakliban, hogy követik a trendet, és kiadói bábáskodás nélkül rukkolnak elő friss anyagokkal.
"Rengeteg kiszámíthatatlan dolog zajlik jelenleg a zeneiparban. Ezek a srácok úgy érzik, hogy nem feltétlenül vannak a kiadóra utalva. Addig nem látják el kézjegyükkel a szerződést, amíg nem lesz világos számukra, mit hoz a jövő" - nyilatkozta a The Daily Starnak egy szakértő, ezzel valamelyest eloszlatva azokat a tévhiteket arról, hogy az EMI/Parlophone-t múlt nyáron felvásárló Terra Firm nevű cég vezetési stílusa állna a legnevesebb előadók "kirepülése" mögött. Az akvizíció legfeljebb az utolsó csepp volt a pohárban, hiszen tudni lehet, hogy az istállót elhagyó művészekben már korábban érlelődött a váltás gondolata.
A zeneipar változásaihoz nadrágszíj összehúzással (a Telegraph még tavaly közölt egy izgalmas és tanulságos cikket arról, hogy mi mindenre megy el a pénz az EMI-nál, milyen extrém dolgokkal próbálnak meg kedveskedni a hozzájuk szerződött művészeknek) alkalmazkodni kívánó kiadó joggal búslakodhat. Ha a Coldplay és Robbie Williams tényleg a távozás mellett dönt, nem sok húzónevet tudnak majd felmutatni és akkor jogos lesz az a szakmai körökben terjedő vicc: mi a különbség a Titanic és az EMI között? Amikor a Titanic elsüllyedt, legalább egy jó együttes volt a fedélzeten.
A Coldplay egyébként még tavaly Dél-Amerikában turnézott, aminek során ellátogattak Argentínába, Brazíliába, Chilébe és Mexikóba. A színek és ízek szinte észrevétlenül szivárogtak át a Spanyolországban rögzített dalokba. Megijedni viszont nem kell: nincs szó spanyolgitáros, rumbatökös, kasztanyettás albumról, lenyalt hajú selyemfiús metamorfózisról, egyszerűen csak a vibrálás és a színpompa lemezre égetéséről. A Prospekt című korong állítólag nyáron várható.