Morrissey állítja, hogy nem is rasszista és perel

Zene

Ha egy angol internetező múlt szerdán virtuálisan fellapozta a Guardian internetes kiadását, a statisztikai hivatal előrejelzésében azt olvashatta, hogy Nagy-Britannia lakossága a következő hetvenöt évben közel a duplájára nőhet, 2031-ben a mai 60,5 millió helyett már hetvenöt, 2081-ben már 108,7 millió ember él majd a szigetországban. A hivatal prognózisa szerint a növekedés hatvankilenc százalékát közvetve vagy közvetlenül az immigráció adja majd. A bevándorlás ügyéért felelős miniszter az adatokat látva azonnal figyelmezette is a parlamenti képviselőket, hogy az ausztrál pontrendszerhez hasonló metódust kellene kidolgozni.

Egy másik hetilapban, a példányszámcsökkenés rémétől fenyegetett New Musical Expressben eközben leközölték a hamvaiból sokadszorra feléledő Morrisseyval még októberben készített interjút. A szabadszájúsága és a politikai korrektségre mindig is fittyet hányó stílusa miatt a popsajtóban szívesen látott vendég a beszélgetés során a bevándorlás ügyét is érintette. Arra a kérdésre, hogy vajon visszatér-e Rómából a békebeli Anglia iránt nosztalgiát érző zenész, a Smith egykori frontembere azt válaszolta: "Semmi bajom más országok állampolgáraival, de minél több van belőlük Angliában, annál inkább veszélybe kerül a brit identitás. Ha Németországba utazol, azt tapasztalod, hogy az ma is teljes mértékben német. Vagy ha Svédország felé veszed az irányt, ott svéd identitással találkozol. Angliában valahogy az az ember érzése, hogy fogalma sincs, hol is van... Ha például Knightsbridge-ben sétálsz, mindenféle akcentus körbevesz, csak pont angol nem."

A rasszizmus vádjával sűrűn élő szigetországi sajtó jeles képviselője az NME címlapjával még tovább feszítette a húrt. "Anglia kapuit elárasztották. Az ország ki lett dobva", "A nagyszájú újra támad", valamint az "Ó jaj, ne, már megint" szövegeket olvasni rajta. A hetilap annak tudatában szerkesztette így címlapot (és az interjút), hogy Morrisseyval még egy telefonbeszélgetést is lefolytattak, amelyben pont a fentebb idézett részre kérdeztek rá. A karrierje során félreérthető kijelentései, dalszövegei és akciói miatt már oly sokszor támadott énekes állítólag ekkor részletesen elmagyarázta, hogy semmi baja a bevándorlókkal, a rasszizmust elítéli, Angliába pedig nem azért nem költözik vissza, mert zavarják a külföldiek, hanem mert élhetetlennek és pimaszul drágának tartja.

Morrissey a megjelentek után azt állítja, hogy még véletlenül sem mondott olyat, amit az interjúban lehoztak, a magazin szerkesztői tudatosan ferdítették el a szavait, kiemelve azokat a szövegkörnyezetből. "Hiszem, hogy szánt szándékkal próbáltak meg rasszistának bélyegezni, azért, hogy növeljék csökkenő példányszámukat" - írja nyilatkozatában a Bengali In Platforms vagy a The National Front Disco című számok miatt már korábban álmatlan éjszakákat átélt, az NME ellen jogi lépéseket tett énekes. "A New Musical Express az ügyet - és az azt elindító kérdéseket - rendkívül komolyan veszi, jelenleg jogi képviselőnkkel tárgyalunk" - így a lap.