Náciszimpátiát vetettek a szemére - Bryan Ferry bocsánatot kért

Zene

A német Welt am Sonntag nemrég interjút közölt a Roxy Music vezetőjeként ismertté vált, majd szólóban is sikert sikerre halmozó Bryan Ferry-vel. Bár ne tette volna, gondolhatnák a szerkesztők, ugyanis a március végén kijött lapban a zenész enyhén szólva is furcsa kijelentésekre ragadtatta magát a Harmadik Birodalom külsőségeivel és a nácizmussal összeforrt művészekkel kapcsolatban.

Tömegrendezvényeik és a zászlóik egyszerűen lenyűgözőek voltak, csodaszépek ? nyilatkozta a 62 éves muzsikus, aki még azt is hozzáfűzte, hogy saját stúdióját Hitler főhadiszállása után "Führerbunkernek" nevezte el, majd kijelentette: a nácik aztán tudták, hogyan kell előidézni azt, hogy mindenkinek leessen az áll. Önmaguk prezentálásához nagyon értettek ? folytatta Ferry. És, hogy még jobban megvilágítsa miről is beszél, példaként felsorolta Leni Riefenstahl filmjeit, Albert Speer építészetét.

Az interjúra persze azonnal reagáltak különböző londoni zsidó közösségek, akik felszólították a Marks & Spencer divatáruláncot, hogy bontsák fel a szerződést Ferry-vel, aki a cég egyik új kampányának az arca. Nick Viner a Jewish Community Centre (JCC) for London képviseletében kijelentette, Ferry szavai "rossz szájízt hagynak maguk után".

Mielőtt még a zenész bocsánatot kért volt, az ügyben megszólalt a menedzsere, Steve Howard is, aki szerint félreértették Ferry-t, mondván logikátlan azt gondolni, hogy attól mert valaki pozitívan beszél egyfajta művészetről vagy építészetről, egyben a rezsimhez kapcsolódó rémtetteket is élteti.

Az ügyre aztán maga Ferry tett pontot. Hétfőn nyilatkozatban fejezte ki őszinte sajnálatát, ha valakit megbántott volna. A náci rezsimet iszonyatosnak és velejéig romlottnak tartja ? fogalmaz a közleményben. A zsidó szervezetek vezetői is megnyugodtak, habár egyöntetű véleményük szerint a nemrég Dylanesque címen Bob Dylan dalait feldolgozó albummal előrukkolt sztár máskor jobban megfontolhatná, mit és hogyan mond.