A zenei fénytörés valami olyan jelenség, ami legalábbis mindenképpen figyelmet igényel. A Jazztavasznak akár saját mottója is lehetne a május 16-ai nyitókoncert címe: a Fénytörő hangok a Balázs Elemér Group új lemeze, de jól jellemzi a fesztivál kínálatát is, amely úgy fedi le a műfaj sokszínűségét, akár a szivárvány árnyalatait.
A Jazztavasz a Művészetek Palotája első jazzrendezvénye, és az intézmény nagyvonalúan rögtön egy egész hetes programsorozattal tiszteli meg a műfaj hazai és nemzetközi kiválóságait. A fesztivál üzenete több szempontból is nagyon örvendetes: egyrészt végre a jazzelőadók is élvezhetik a hangversenyterem és a fesztiválszínház remek akusztikai adottságait. Másrészt a sokszínű program ékes tanúbizonysága annak, hogy a modern, XXI. századi jazz mennyire eleven, szerteágazó zenei dialektus, és hogy ezeknek az elágazásoknak rendre kiváló hazai előadóival is találkozhat a közönség.
16-án, 18-án, 20-án és 23-án a modern jazz képviselői, vagyis az előadók saját szerzeményeikkel lépnek fel. A Balázs ElemérGroup Dés László közreműködésével, Pege Aladár saját zenekarával és osztrák barátaival, a László Attila Band David Friedmannel, Oláh Kálmán pedig Tony Lakatossal és amerikai ritmusszekciójával. Ezeket az epizódokat azoknak ajánljuk, akik a dallamos témákat remek hangszeres szólókkal és feszes tempókkal együtt kedvelik.
A fesztivál második napján az 50-es évek korszakának, a bebopnak rajongói várhatnak izgalmakra ? Agostino DiGiorgio a stílus remekbeszabott gitáros előadója, Oláh Kálmán pedig méltó partnere a zongoránál. 19-e az aranykor jegyében telik, a Jazz Steps együttes ugyanis a 30-as és 40-es évek ragtime és szvinghangulatát idézi meg a közönség várható örömére. Közreműködik a kiváló sztepptáncos Bóbis László együttese, a Happy Hoppers ? amelyről közismert, hogy minden produkciója igazi színpadi show, telis tele sziporkázó humorral.
21-én a világzene köszön be a jazz világába: Szakcsi Lakatos Béla saját trióját nem kevesebb, mint hat folkénekessel egészíti ki, köztük a Besh o droM egykori énekesével, Szalóki Ágival. A Hungarian Gipsy Jazz Szakcsi műfajteremtő kísérlete, amelyben a témák eredeti cigány népdalok, amelyek mögött jazzhangszerelés és remek hangszeres szólók hallhatók ? Szakcsi mellett Horváth Kornél ütőhangszeres és Lantos Zoltán hegedűművész közreműködik.
22-én a habkönnyű, de igényes ?easy listening? muzsikáé a főszerep: Horváth Charlie hangszeres barátait gyűjtötte maga köré, hogy az ő hátterüket felhasználva adja elő kedvenc jazz-örökzöldjeit ? amúgy tavasziasan.