Nick Mason Budapesten

Zene

(MTI) - A kötet tavaly októberben jelent meg Magyarországon a Rock Hard Kft gondozásában. Ez az első olyan kötet, amelyben a Pink Floyd egyik alapító tagja saját szemszögéből írt az együttesről.

Nick Mason egyedül volt részese az együttes egész 40 éves történetének, és a dobok mögött átélte a zenekar minden szakaszát: többek között a késő hatvanas éveket, amikor a londoni underground kedvencei voltak, Syd Barrett énekes állapotának romlását és távozását az együttesből, a klasszikus Floyd-hangzás kialakulását, a The Dark Side Of The Moon című koncertalbum világra szóló sikerét, az együttesen belüli feszültségek és problémák növekedését, a szakítást Roger Waters basszusgitárossal, továbbá David Gilmour gitárossal hozott közös döntést, mely szerint - hírnevüket kockára téve - számos más név után Pink Floyd néven folytatják a munkát.

Nick Mason a sajtótájékoztatón elmondta: több mint egy éve járja a világot és dedikálja könyvét, szeretné minél több emberhez eljuttatni a hírt, hogy ez a kötet létezik. Leginkább azt élvezi, hogy mostanában más kérdéseket kap, mint 40 éven keresztül, amikor állandóan arról faggatták, hogy miért lett Pink Floyd az együttes neve.

A könyvet azért írta meg, mert nyomot szeretne hagyni maga és az együttes után is. Szeretné, ha a gyermekei is tudnának róluk, és ehhez kiváló dokumentum ez a könyv, továbbá meg akarta cáfolni a tévhitet, miszerint az együttes tagjai állandóan egymással harcoltak. "A rock and roll elég kaotikusnak tűnik, pedig van benne előrehaladás. Más zenekarokat is figyelek, és úgy látszik, az előrelépés egyik feltétele a belső torzsalkodás, elégedetlenség, hiszen óriási személyiségek feszülnek egymásnak."

Nick Mason az MTI kérdésére, hogy mit szólt a zenekar többi tagja a könyvhöz, elmondta: a képek tetszettek nekik. "A könyv első felével mindenki egyetért, az utána következő részekre azonban mindenki másképp emlékszik, és másképp látja a történetet, de csak olyan dolog került bele, amit mindenki jóváhagyott. Változatlanul beszélünk egymással és egyikük sem fenyegetett meg."

Arra a kérdésre, hogy milyen tervei vannak az együttesnek a dobos azt válaszolta: nincsenek terveik arra vonatkozóan, hogy egy utolsó közös turnét indítsanak és azt sem tudta megmondani, hogy az együttes összeáll-e még, de hozzátette a remény hal meg utoljára. (Roger Waters és David Gilmour mostanában szólóturnézik.)

Az újságírók arról is kérdezték a dobost, hogy mit tud Syd Barretről, amire Nick Mason azt felelte: nagyon keveset. "A testvérem szokta nekünk mondani, hogy nagyon felzaklatja, ha arról kérdezik, hogy visszamenne-e újra zenélni. Az +orvosi javaslat+ az, hogy hagyjuk békén. Arra persze odafigyelünk, hogy megfelelő gondoskodásban részesüljön, illetve a jogdíjak eljussanak hozzá."

Roger Waters írta a Pink Floyd egyik legismertebb a Fal (The Wall) című számot, amelynek keletkezésekor az együttesnek fogalma sem volt arról, hogy milyen az élet a vasfüggöny mögött. "A dalt nem politikai tartalmúnak szántuk, de végül mégiscsak volt politikai kihatásai. Nem ez volt az első inspiráció" - mesélte Nick Mason.

Az együttesről felröppentek olyan hírek, hogy a nagysikerű The Dark Side Of The Moon című koncertalbum után majdnem feloszlott. A dobos nem emlékezett az akkori általános hangulatra, csak amikor a könyvet elkezdte írni, akkor tudatosult benne, hogy mindig volt feszültséggel teli időszakuk, amikor befejeztek egy albumot. Szinte egy év kellett ahhoz, hogy megszülessen a lemez, majd ezt népszerűsítették, aztán újra neki kellet állni dolgozni és ezekben az időszakokban nem látták azt, hogy mit hoz számukra a jövő.

Mivel Nick Mason nagyon szereti a versenyautókat, ezért az újságírók megkérdezték tőle, hogy mi a fontosabb számára: a zene, vagy az autó. Erre a dobos azt felelte: "Nem tudom jobb dobos vagyok-e, vagy jobb vezető, de biztos, dobosnak sikeresebb vagyok."

Nick Mason a sajtótájékoztató után a Nyugati téri Bahnhof Music Clubban a nagyközönségnek is dedikálta könyvét.