Nyíregyházával daloltak határon innen és túl

Zene

 
(MTI) ? A pontban este nyolc órakor kezdődött közös énekléshez nagyjából kilencven település és közösség jelezte előzetesen csatlakozási szándékát, a résztvevők mintegy fele a határon túlról énekelt Nyíregyházával ? mondta Cservenák László főszervező. Sokan Erdélyben énekelték végig a mindenki számára jól ismert népdalt, de a főszervező tájékoztatása szerint Kárpátaljától Horvátországig sokan csatlakoztak a magyar dal napja eddigi történetének egyedülálló kezdeményezéshez.
    
A lisszaboni és az isztambuli nagykövetségen kívül például Barcelonában, Egerben és Százhalombattán énekeltek együtt a nyíregyháziakkal ? tette hozzá Cservenák László. Érdekesség, hogy a szabolcsi települések nagy része részt vett a közös éneklésben: Kékcse 1600 lakója közül mintegy ezren jelezték együtténeklési szándékukat. Hivatalos adatok ugyan csak később lesznek, de főszervező becslése szerint a magyar dal több tízezer embert is "megérinthetett" Magyarország határain belül és kívül egyaránt.
    
Nyíregyháza tizenhárom, lényegében különálló zenei helyszíne vasárnap estére egyetlen színes zenei kavalkáddá vált: sokan voltak kíváncsiak a Városháza udvarán a színművészek által adott operett- és musicalrészletekre, a Kossuth téren pedig egymást váltották a zenekarok.
    
A szabolcsi megyeszékhely központi tere, a sétáló, a római katolikus templom és a szökőkút környéke teljesen megtelt emberekkel a Kormorán együttes esti nagykoncertjére, a tömegben szinte mozdulni sem lehetett. A Koltay Gergely által 1976-ban alapított, a népzenét a rockkal ötvöző együttes fergeteges hangulatot varázsolt Nyíregyházára: a koncerten több sikeres és ismert dalt adtak elő, így többek között felcsendült a Ki szívét osztja szét és a Magyarország című szerzemény is.
    
A büntetés-végrehajtási-intézet színpadán a Jurij mellett a Fivérek együttes lépett színpadra, a megyei kórház udvarán a Cantemus kórus és a Vikár Zeneiskola növendékei, valamint a Nyíregyházi Hölgykoszorú adott zenés műsort. A kórház épületeinek nyitott ablakain keresztül nagyon sokan, betegek és orvosok egyaránt figyelemmel kísérték a koncerteket ? számolt be Adorján Gusztáv, a Jósa András Oktatókórház igazgatója, hozzátéve, hogy a zene ? a lelkekre hatva ? remélhetőleg segítette a gyógyulást.