Az Örömkoncert 2003 óta az augusztus huszadikai állami ünnep előestéjén kerül megrendezésre. Alapgondolata a magyar zenei kultúra hazai és nemzetközi bemutatásának és a zenei műveltség terjesztésének szándéka olyan közreműködők révén, akik méltán képviselik a magyar zeneművészet rangját. Az Örömkoncert mindenkori helyszíne Budapest egyik kiemelkedő pontja: olyan tér, amelyben a muzsika és a látnivaló különös kölcsönhatásban erősíti egymást.
A harmadik Örömkoncertre 2005. augusztus 19-én este fél 9-től éjfélig ismét új helyszínen, a budapesti Duna-szakaszon, a Margit-híd és az Országház között a Képviselői Irodaház vonalában a vízen felállított színpadon kerül sor. A különleges víziszínpadon folyó műsort a rakparton több tízezer ember élvezheti közvetlenül, illetve a nyolc helyen felépítendő kivetítőernyőkön.
A koncertet 23 órától a Magyar Televízió ún. csúsztatott élő adásban közvetíti, és szeptember 30-ig felvételről 3-szor 55 percben megismétli az m2 csatornán. A Magyar Rádió Bartók adója 21:08-21:48-ig valamint 22:57-23:57-ig élőben közvetít a koncertből két részletet, a kereskedelmi Gazdasági Rádión pedig a koncert teljes élő közvetítését élvezhetik majd a hallgatók.
A koncert a magyar jazz eddigi legnagyobb ünnepe lesz: a résztvevők a szó szoros értelemben vett örömzenét ígérnek, olyat, ami magával ragad mindenkit. A jazz mint műfaj a rendszerváltást követő időszakban úgyszólván teljesen elvesztette állami támogatását és háttérbázisát. Az elmúlt tizenöt évben nagy múltú jazzklubok zártak be, fesztiválok szűntek meg, elismert muzsikusok voltak kénytelenek aprópénzre váltani tehetségüket.
Egy olyan műfaj került méltatlanul háttérbe, amely egykor méltán volt népszerű és ismert, sok ember köszönhette neki igényes zene iránti szeretetét, nyitottságát. A jazz a vasfüggöny mögött is a gondolatok szabadságát, a közösség alkotó erejét képviselte. Dés László, Szakcsi Lakatos Béla, Gadó Gábor, Oláh Kálmán, Tony Lakatos, Snétberger Ferenc, Lantos Zoltán, Horváth Kornél, a Budapest Jazz Orchestra neve számos nemzetközi zenei project, fesztivál, turné és lemezmegjelenés kapcsán vált ismertté, születtek róluk elismerő kritikák rangos lapokban.
A 2005-ös Örömkoncert öt, stílusában, műfajában különböző produkciót mutat be egyenként harminc-negyven perces programmal. A műsort a jazz műfajában otthonosan mozgó népszerű színművész, Kulka János vezeti.