Refracting Sounds - Fénytörő hangok

Zene

A koncert előtti napokban megjelenik a zenekar legújabb albuma is, amelyen 10 magyar népdal jazz feldolgozása hallható - Balázs Elemér ígérete szerint ebből szintén fölcsendül egy-két dal a koncerten.

Refracting Sounds - Fénytörő hangok

A Balázs Elemér Group lemezbemutató koncertje
Vendégszólista: Dés László

Balázs Elemér (dob)
Hajdú Klára (ének)
Dés András (ütőhangszerek)
Balázs József (zongora)
Juhász Gábor (gitár)
Glaser Péter (nagybőgő)
Cvikovszky Gábor (trombita)

Balázs Elemér, aki dobosként, zeneszerzőként a magyar dzsessz egyik legfontosabb mozgatórugója, a dob mellett kitűnően játszik zongorán is, egyébként a dallamhangszer ismerete dobstílusára is nagy hatással van. 1988-ban, 21 esztendősen fejezte be tanulmányait a dzsessztanszakon. Sokan akkor ismerték meg a nevét, amikor a '90-es évek elején, a Trio Midnight dobosaként Oláh Kálmán zongoristával és Egri János bőgőssel együtt, illetve a Creative Art Trióban Vukán Györggyel és Berkes Balázzsal játszott.

1995-ben látott napvilágot az első saját lemeze, a Fly Bird, két évvel később pedig a My New Way. Saját CD-i közül az eddigi legnagyobb sikert a Balázs Elemér Quintet Always That Moment című albuma aratta, amely 2000-ben jelent meg, s egy szakmai zsűri szerint az esztendő legjobb dzsesszlemeze lett. Nem véletlenül, hiszen az albumon varázsos hangulatú, finom standard-ek hallhatók kitűnő előadásban.

Balázs Elemér Group
 
A legújabb album, a Mahasz-Fonogram díjjal elismert Refrecting sounds zenéje kiforrott, egyedi hangzású, ráadásul fülbemászó is. Három CD után nyugodtan állíthatjuk, hogy a Balázs Elemér Group azon kevés együttesek egyike, amely nem egyetlen album felvételére fog össze, hanem hosszú távon és produkciókban gondolkodik. A műgonddal készített felvételek sorából meditatív zenei világú, remek hangulatú CD született.

Dés László, az est vendégszólistája

A június 3-i Raiffeisen Jazz Klub vendégszólistáját, Dés Lászlót aligha kell bárkinek is bemutatni. Emlékeztetőül csak annyit: a Zeneművészeti Főiskola Jazz tanszaka (amelyen természetesen szaxofon szakon végzett) után 1978-tól a Dimenzió, 1987-től 1993-ig a Trio Stendhal tagjaként vált itthon és külföldön is ismertté.

Dés László
 
A Pori Jazz fesztiválon több alkalommal szerepelt a nyolcvanas években, fellépett New Delhitől Párizson át Berlinig sokfelé, különféle fesztiválokon. Kapott már Liszt-díjat, 1994-ben a filmkritikusok a Sose halunk meg muzsikáját az év filmzenéjének választották, a Nagy utazás Arany Zsiráf-díjat kapott, de a színikritikusok is elismerték: 1996-ban A dzsungel könyve az év zenés darabja lett. Ugyanabban az évben Dés László átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét is.

Egyébként a 2001-es filmek közül két produkció - az Üvegtigris és a Csocso, avagy éljen május elseje! - zenéjét is ő szerezte.
Legújabb saját albuma Utcazene címmel néhány héttel ezelőtt jelent meg.