Roc Raida and Chris de Luca Olof Palme Házban

Zene

Roc Raida egy hokedlin állva kezdte turntablist karrierjét 10 évesen. A zenei indíttatás a családból jött, apja a Sugar Hill Records-os Mean Machine és Grandmaster Flash csapatának tagja volt, így hát egy ideillő közhellyel élve az alma nem esett messze a fájától.

Emberünk hamar a lemezjátszók és a mixer megszállottjává vált, kitartó gyakorlással küzdötte fel magát egyre magasabbra számos DJ-battle során, hogy aztán 1991-ben megnyerje az As One elnevezésű összecsapást és második legyen a Supermen Battle-n, valamint a '92-es DMC US-en. Kicsit később, 1995-ben végül Roc Raida fejére került a bling bling korona, Londonban DMC világbajnoknak választották.

Roc Raida a '80-as évek végén beszállt az akkoriban X-Men, később X-ecutioners néven működő turntablist csapatba, amelyet rajta kívül Rob Swift, Total Eclipse, Mista Sinista és még néhány másik aranykezű hip hop DJ alkot a napjainkig. Az X-ecutioners látványos showműsorai mellett olyanokkal dolgozott együtt, mint Mike Patton, a Cypress Hill, Busta Rhymes, Nelly, Xzibit, DJ Premier, Eminem vagy a horror metál arc Rob Zombie.

Raida karrierje innentől csak felfelé ívelt, elismeréseinek sora folyamatosan nőtt. Nemrégiben a clevelandi Rock-n-Roll Hall of Fame részeként a hip hop keresztapák nagymesteri (Grandmaster) címmel tüntették ki, ezt az elismerést csak egy másik Grandmaster adhatja. Roc Raida-t nemhogy egy Grandmaster, de rögtön három (Kool Herc, Grand Wizard Theodore és DST) fogadta a scratch elitbe. A rock and roll hősökhöz hasonló csúcscsoportosulás a DMC Hall of Fame, amely 1999-ben ismerte el Raida érdemeit és emelte tagjai közé.

Roc Raida tudományának két különleges eleme a beat juggling és a body scratch. Előbbi kifejezés a különböző lemezeken található lábdob és pergők alkalmazásával kézzel összehúzott új ritmus előállítását takarja, utóbbi pedig igen kifejező, hiszen nincs másról szó, mint szkreccselésről mindennel, ami nem kéz. Raida a hátát és vállait hasznosítja előszeretettel lemezsikálásra.

Ha a Chris de Luca név elsőre nem mond semmit, még nem kell megijedni. Az említett úr a Funkstörung egyik fele, így már biztosan beugrik. A Funkstörung, amelyet de Luca és Michael Fakesch keltett életre a németországi Rosenheim városában, a kezdetekben a technoból építkezve érett a korai Autechre-hez hasonlóan komplex, de dallamos elektronikává, annyi különbséggel, hogy a Funkstörung előszeretettel merített a hip hop és a minőségi pop világából is. Eme vonzódás bizonyítéka az a sok remix, amelyet készítettek például Björk (All Is Full Of Love), Wu Tang Clan (Reunited), Jean Michelle Jarre (C'est La Vie), Lamb (Heaven), Plaid (Eyen) számokból.