Évről évre átadják szeptember elején Londonban a Nationwide Mercury Prize elnevezésű díjat, ami olyasmi, mint a Grammy-díj, csak véleményünk szerint sokkal jobb együttesek, művészek érdemlik ki. Az elismerésért csak Nagy-Britanniában készült lemez versenghet, amit csak azért jelzünk így az elején, mielőtt még valaki felkiáltana, hogy ez csalás és miért nincs egy tengerentúli banda a nomináltak közt.
Amióta létezik egy olyan nevű együttes, hogy Arctic Monkeys és még lemezeit is kiadhatja, idén áprilistól már a másodikat, a Favourite Worst Nightmare címűt, azóta nincs olyan díjátadó, ahol ne szerepelt volna és ha már ott volt, ne tarolt volna az Alex Turner vezette zenekar. A Nationwide Mercury Prize esetében ráadásul történelmet írhatnak a fiúk, ugyanis most fordulhat elő először, hogy egy banda egymás utáni két évben díjjal távozhat.
Ebben szorongatja őket Dizzee Rascal, aki 2003-ban már egyszer kivívta az elsőséget Boy In Da Corner című albumával, amit idén a Maths and English-sel akar megismételni. A Nationwide Mercury Prize mindig is kultiválta az első albumos előadókat (2005-ben például a 12 jelölt közé 8 debütáló előadó került be, de tavaly is szép számmal szerepeltek). A korábbi évekkel ellentétben most azonban csak négy új csapat, szerintünk a 2007 egyik legjobb anyagát produkáló Klaxons, a We Can Create című albummal a Spiritualized, az M83 és a My Bloody Valentine Loveless című korongjáért rajongók szívét megdobogtató Maps, Mike Skinner után a mai brit hip-hop legkiemelkedőbb alakja, Jamie T vagy a kissé túlértékelt The View érhet fel a csúcsra.
Az idei Nationwide Mercury Prize nevezettek:
Arctic Monkeys - Favourite Worst Nightmare
Klaxons - Myths Of The Near Future
Amy Winehouse - Back To Black
Maps We Can Create
The View - Hats Off To The Buskers
Jamie T - Panic Prevention
Dizzee Rascal - Maths and English
Bat For Lashes - Fur And Gold
Young Knives - Voices of Animals And Men
Fionn Regan - The End Of History
New Young Pony Club - Fantastic Playroom
Basquiat Strings - Basquiat Strings