Összesen 75 ország 2200 néptáncosa és zenésze lépett fel az augusztus 12. és 22 között hazánkban megrendezett népművészeti olimpián. A tíz napon át tartó népművészeti olimpia főként eredeti, autentikus néptáncokat felvonultató seregszemlén fontos szerep jutott a stilizált, populáris néptáncoknak is.
A köztereken, valamint belépős előadások keretében fellépő művészeket megcsodálhatta Gyula, Százhalombatta, Gyöngyös, Salgótarján, Jászberény, Ráckeve, Sárvár, Sátoraljaújhely, valamint több kis falu közönsége is. A vendégek Magyarország számos pontján megfordulhattak, mivel a programok a pécsi megnyitó és a budapesti zárógála közt hagyományos vidéki fesztiválokhoz, és az augusztus 20-i ünnepségekhez is csatlakoztak Tihanyban, Balatonfüreden, Sümegen, Balatonalmádiban és Veszprémben, de sor került falusi találkozókra is.
A "népművészet olimpiája"-ként emlegetett Folkloriada négyévente kerül megrendezésre. Az első 1996-ban Hollandiában, a második 2000-ben Japánban volt és 2008-ban Kanada nyerte el a rendezés jogát. Nagy elismerés Magyarország számára, hogy a CIOFF testülete a pályázók közül Magyarországot választotta a 2004-es Folkloriada helyszínéül.
A szervezők korábban úgy nyilatkoztak: nagy megtiszteltetés, hogy Magyarország rendezheti a népművészeti olimpiát, megelőzve olyan pályázókat, mint Spanyolország vagy az Amerikai Egyesült Államok. A világtalálkozót a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma mintegy 100, a Nemzeti Kulturális Alapprogram 50, Pécs városa 40, Baranya megye önkormányzata 4 millió forinttal támogatta.