Steve Mason a Trafó Bár Tangóban

Zene

Tavaly szeptemberben indult útjára Budapest egyik legsikeresebb indie party-sorozata a Death Disco, miután a "britpop keresztapja" Alan McGee úgy gondolta, hogy London után Budapesten is havi rendszerességgel megmutatja milyen irányba is tartanak az gitárzenék manapság. A klubesteken az egy-egy hazai zenekar bemutatkozását követően McGee lépett a lemezjátszók mögé, aki az elmúlt 20 év legfontosabb felvételei, és a legfrissebb brit együttesek dalai közül válogatott.

Az első év sikere után Alan McGee úgy gondolta, hogy a folytatásra érdemes valami különlegessel készülni, így a Death Disco második évada az indie hősök jegyében fog telni. Ez azt jelenti, hogy továbbra is fellépnek a magyar színtér zenekarai, és maga McGee mint házigazda is jelen lesz, ám minden alkalommal elkíséri majd egy speciális vendég. Zenészek, előadók, olyasvalakik, akik az elmúlt időszakban valami nagyon komolyat letettek az asztalra, akik világszerte ismertek, s most eljönnek, hogy a Death Disco keretében megmutassák, milyen zenéket is szeretnek ők, mik is voltak rájuk hatással, és persze hogy megtáncoltassák a budapesti közönségét. Többek közt eljön majd Tim Burgess a Charlatans énekese, Jarvis Cocker a kultikus Pulp-ból és még sokan mások. Az első este vendége pedig Steve Mason lesz, az egykori legendás Beta Band énekese, aki ma King Biscuit Time nevű projectjén dolgozik.

A Beta Band az elmúlt évtized egyik legfontosabb brit pszichedelikus, hiphop és progresszív rock hatásokkal operáló zenekara volt, mely azonban soha sem tudta magát igazán kifutni. Steve Masont és társait mint a kilencvenes évek végének egyik legreményteljesebb együttesét az angol zenei sajtó a tenyerén hordozta, a The Three EP's című lemezük fontos szerepet kapott a Pop, csajok, satöbbi filmváltozatában, 2001-ben pedig még a Radiohead előzenekaraként is turnéztak Amerikában, de a lemezeladásokban ez az elismerés sajnos sosem mutatkozott meg. Hiába töltötték meg Anglia legnagyobb koncerttermeit, 2004-ben Steve Mason és a többi tag a zenekar feloszlatása mellett határoztak.

Mason azonban nem tétlenkedett sokáig, és hamarosan beindította King Biscuit Time projectjét, melynek eklektikus bemutatkozó anyaga a Black Gold tavasszal jelent meg. A sors fintora, hogy a depresszióra egyébként is hajlamos Mason a lemez megjelenését követő turnét, melyre előzetesen szinte minden jegy elkelt, váratlanul lemondta és visszavonult egy skóciai kis szigetre. Azóta sem vállalt felépést, így remete magányát hosszú idő után ezzel a budapesti szereplésével szakítja meg.

A Death Disco magyar vendége ezúttal az egyik legnépszerűbb hazai indie zenekar, az Amber Smith lesz. A csapat tavaszi Reprint c. lemezük megjelenését követően végigturnézta az országot, bejárták a nyári fesztiválokat, így őszi szezonjukat ezzel a Death Disco fellépéssel nyitják meg.

Az est házigazdája pedig szokás szerint Alan McGee, aki nemcsak a DD kiagyalója, hanem húsz éve a gitárzene megkerülhetelen, kultikus figurája. A Creation, majd a Poptones kiadó feje, nevéhez fűződik - többek között - a Jesus and Mary Chain, a Primal Scream, az Oasis, a The Libertines vagy éppen a The Hives karrierje. Csalhatatlan ízlése a fegyvere: két évtized alatt legendássá vált rockzenekarok tucatjait fedezte fel, így természetesen ő áll a brit indie-színtér 2006-os legnagyobb durranása, az ex-libertine Carl Barat által alapított Dirty Pretty Things mögött is.