'Tedd ki a pontot!'' - Legényesverseny

Zene

A legényesről...

A régi stílusú ugrós-legényes tánctípus legfejlettebb ága az erdélyi legényes, mely egyben a közép-kelet-európai táncdialektus legvirtuózabb, leggazdagabb formakincsű tánctípusa. Sajátos átmeneti helyet foglal el a régi pásztortáncok és az ugrós, valamint az új stílusú verbunk táncaink között.
Az erdélyi magyarság nem székely népcsoportjai - Kalotaszeg, Mezőség, Dél- Erdély-legényes, figurás, pontozás, sűrű magyar, sűrű tempó néven ismerik, az erdélyi románok pedig fecioreasca, ponturi, ardeleana elnevezésekkel táncolják. A tánc mutatványos funkciójának megfelelő formagazdagságára jellemző, hogy egyetlen táncos motívumkészlete általában 2o-3o különböző, bonyolult ritmikájú, fejlett szerkezetű motívumból áll.

A legényes a magyar táncok közül a tánc és zene illeszkedésének legtökéletesebb fokozatát képviseli. Improvizatív jellege ellenére is szigorúan illeszkedik a kísérő dallam egységeihez.
A formailag egyszerűbb, régiesebb változatok a Mezőségről és Dél-Erdélyből ismertek, magyarok, románok egyaránt táncolják. Szerkezetileg tömörebb és formakincsében leggazdagabb a kalotaszegiek legényese, mely e tánc végsőkig érlelt formája.

A legényesek külön ágát jelentik a lassú legényesek, melyek főként a Mezőségen ismertek. Magyar, lassú magyar, ritka, ritka fogásolás, ungureste néven ismerik magyarok és románok.
Néhol a lassú és a sűrű legényes együtt él, mintegy táncpárt alkot.
A lassú legényes kialakulása valószínűleg másodlagos, átvezető láncszemet jelent a régi férfitánc szerkezetileg fejlettebb típusa és az oldottabb szerkezetű, lassú metrumú új stílusú verbunktáncaink között.

Forrás: Dr. Martin György: Magyar tánctípusok és táncdialektusok

 
2005. április 23.

11.00 Legényesverseny válogató
kötelező táncok versenye,
magyarszentbenedeki pontozó

15.00 Legényesverseny válogató
szabadon választott táncok versenye

17.00 Fotókiállítás-megnyitó
az MTA Zenetudományi Intézet fotóarchívumából összeállított képekből
Megnyitja: Margittai Katalin, a BMK igazgatója

18.00 Legényesverseny döntő

20.00 Emlékműsor
Dr. Martin György tiszteletére Közreműködnek a IX. Nemzetközi legényesverseny résztvevői, Küküllő-menti hagyományőrző táncosok, valamint a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttes

21.00 Eredményhirdetés és díjátadás

22.00 Táncmulatság