Telefonon hallgathatunk koncertet

Zene

A muzsikus egy a zongorához hasonló billentyűzeten játszott, és a telefonnal rendelkezők miután összeköttetésbe léptek a központtal akár a kagyló felemelése nélkül, a korabeli "hangos üzemmódban" hallgathatták a főként Bach, Chopin, Rossini zenéket játszó művészeket.

1906-ban egy Thaddeus Cahill nevű úr megalkotta a Telharmonium nevű szerkezetet: kicsiny dinamók forogtak benne, és azok állították elő a különböző rezgésszámú hangokat. A gép több mint 200 tonnát nyomott, és arra tervezték, hogy hangot közvetítsen telefondrótokon. A generátorok különböző frekvenciájú és intenzitású tiszta hangokat állítottak elő; a hangerőszabályzás dinamikát adott.

Komoly üzletággá nőtte ki magát a vállalkozás, hiszen elegáns szállodák halljaiban, jobb éttermekben és klubokban lehetett ''koncertért telefonálni''.
1935-ben Laurens Hammond továbbfejlesztette Cahill kezdetleges ötletét: gyárában szinkronmotorokat gyártott, azok hajtották meg egy-egy áttételen át a kis dinamókat, s állították elő ezzel a különböző frekvenciájú elektromos rezgéseket. A régi zenéket kedvelők még jól emlékeznek a Telharmoniumból továbbfejlesztett "Hammond orgona" hangjára. Nálunk Rhoda Scott fekete jazzorgonista játszott először a hangszeren, de nyilván sokan emlékeznek vissza a magyar Syrius együttesre, ahol a banda billentyűse nyűtte a Hammondot.

 

A 100 éves évforduló ihletette meg a szervezőket, amikor egy 21. századi Telharmónium koncertsorozatot képzeltek el. A korabeli instrumentum kulturális és társadalmi alapötlete és célja az volt, hogy a lakossághoz juttassanak el klasszikus és modern zenét úgy, hogy az személyesen csak az "övék" legyen, más lehetőleg ne is hallja. Sokakban felmerült, hogy a rádió is hasonló szerepet játszik, de a rádióadásokból és később a lemezjátszókból és magnetofonokból többnyire előre felvett zenéket lehetett hallgatni, így nem volt benne az a varázs, az hogy épp akkor és épp az ő fülébe játszik valaki, akit ismernek szeretnek sőt rajonganak érte.

Ötletük részben a százéves évforduló, de részben a "retro" hangulat miatt is született, hogy Magyarországon is rendezzünk élő telefonkoncertet, ahol ismert zongoristák és orgonisták játszanak meghatározott időpontokban.
Fel lehet hívni egy (vagy több) számot, ahol felcsendül egy éppen akkor zajló élő koncert.
Hallgathatják kihangosítóval a kocsiban, fülhallgatóval és mobilon bárhol követhetik az eseményt.