Ezek a könyvek diagnózisok a magyar társadalomról, kórképek arról, hogyan élünk - mondta a tárca vezetője az első három kötet, Kun István A feláldozott Bereg, Szilágyi Gyula Megbukott az iskola? és Lábass Endre Vándorparadicsom című munkájának bemutatásakor.
A rendszerváltás utáni szabad Magyarország nem ismeri eléggé önmagát; a társadalmat részletesen bemutató leírásokra, tudományos feldolgozásokra van szükség, amelyek révén a Magyarország felfedezése sorozat "legendájának" új fejezete teremtődhet - fogalmazott a miniszter.
Erdei Ferenc Futóhomok, Féja Géza Viharsarok és Szabó Zoltán Cifra nyomorúság című munkájával 1937-ben indult az "őssorozat". A három kötet kiadása után csak 33 évvel később, 1970-ben jelenhettek meg ismét a sorozat kötetei; 2001-ig 52 szociográfiai mű látott napvilágot.
Hiller István azt mondta: az előző évtizedekben megjelent kötetek szerzői az ország mozdulatlansága, kiszolgáltatottsága ellen tiltakoztak, és nem elégedtek meg a látlelettel, változtatni is szerettek volna.
Lengyel László közgazdász-politológus úgy fogalmazott: mindhárom kötet Magyarország "hátsó feléről" szól, azaz olyan világokról, amelyekről az emberek nem nagyon szeretnek tudomást venni.
Kun István munkájában arra hívja fel a figyelmet, hogy "van itt egy Istene hagyott vidék, amely sorvadott a Horthy-korban, sorvadott a ,létező szocializmusban, és most sincs sem ötlet, sem komoly szándék a Tisza-hát és az Erdőhát gazdaságának föllendítésére, fokozatos elnéptelenedésének megállítására".
Szilágyi Gyula kötetében azt járja körül, hogy baj van az iskolával, baj van az iskola intézményével; a 15-65 év közötti magyar lakosság kétharmada funkcionális analfabéta, az iskolás korú gyerekek több mint fele képtelen "önálló olvasással, önállóan tanulni" és a hazai diplomások írás-olvasás teljesítménye azonos a svédországi általános iskolát végzettekével.
Lábass Endre több történet elbeszélőjeként "egy kusza pesti hajónaplót" írt - olvasható a fülszövegben.
A sorozatot 2004-től az Osiris Könyvkiadó gondozza. A Magyarország felfedezése Alapítvány 2005-ben négy kötet - Kastélyos Péter Családi fénykép az uniós csatlakozáskor; Őrszigethy Erzsébet Falu és vidéke; Bíró Judit Füst és Pünkösti Árpád: Szeplőtelen fogantatás című könyvének - megjelentetését tervezi.