VENDÉGSÉGBEN SEPSISZENTGYÖRGYÖN

Zene

 
Az ÉGTÁJAK Iroda immáron tíz éve az anyaországi és határon túli régiók, valamint az egyes régiók kulturális kapcsolattartásának elősegítése révén azért dolgozik, hogy a határon túli magyarok szülőföldjükön boldoguljanak, de mégse elszigetelten éljenek. E törekvés leglátványosabban a határon túli településeken szervezett Égtájak Fesztiválokon mutatkozik meg.
 
A sepsiszentgyörgyi programban a helybeli Művészeti Líceum Szerenád Kamarazenekara mellett a horvátországi Pélmonostorról (Magyar Kultúregyesület Néptánccsoportja) és Erdődről (Petőfi Sándor Kultúregyesület Hagyományőrző Tánccsoportja), a felvidéki Zselízről (Kincső Néptáncegyüttes), a vajdasági Zentáról (Szélrózsa Leánykórus) és Péterrévéről (Tisza Néptáncegyüttes), valamint Erdély más településeiről, Mezőbándról (Komlód-Egerházi Néptáncegyüttes), Szamosújvárról (Kaláka Néptáncegyüttes), Kolozsvárról (Ensemble Passamezzo) és Balánbányáról (Ördögborda Néptáncegyüttes) érkező ifjúsági művészeti együttesek közreműködnek, melyek mindegyike több alkalommal vett már részt a Vendégségben Budapesten - Határon túli magyar fiatalok találkozóján. A fesztivál egyúttal arra is alkalmat teremt, hogy a csoportok tájékozódhassanak a tizedik ifjúsági találkozó előkészületeiről.
 
Emellett a program során a résztvevő fiatalok számára arra is alkalom kínálkozik, hogy megismerkedjenek az őket vendégül látó tájegység ünnepeivel, történelmével, földrajzával, nevezetességeivel, kulturális értékeivel, hogy intézményes, civil és baráti kapcsolatok épüljenek ki különféle települések és régiók között, továbbá hogy bemutassák hagyományápoló tevékenységüket a szentgyörgyi közönségnek és egymásnak.
 
A sepsiszentgyörgyi programban kiemelt helyen szerepel a régió megismerése, melynek keretében a résztvevők felkeresik Felsőháromszék és Sepsiszentgyörgy látnivalóit (rétyi Nyír, zágoni Mikes Kelemen-emlékház, zabolai Mikes-kastély, gelencei Árpád-kori templom, Kézdivásárhely, az udvarteres város, Bálványos, Mohos, Szent Anna-tó, csernatoni Falumúzeum és sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum).
 
A rendezvény három napja során lehetőség teremtődik arra, hogy a művészeti csoportok tagjai együtt gondolkodhassanak gyökereikről, jelenükről, jövőjükről, azonosságukról, különbözőségeikről, hogy nyitottak legyenek más nemzetek kultúrájának befogadására, és higgyenek abban, hogy a sokszínű magyar kultúra termékenyítőleg hat az európai kultúrára.

A FESZTIVÁL RÉSZLETES PROGRAMJA:

Fotó: Fazakas Zsolt-Csaba/Nagy József/Jakab-Benke Nándor