Világzene

Zene

Afro Celt Sound System

Az ír Simon Emmerson 1991-ben kezdte el az Afro Celt alapítását, miután az ír és afrikai tradicionális zenék között kapcsolatot vélt felfedezni. A zenész-producer

elragadtatása olyan társakat vonzott, akik közreműködésével létrejöhetett napjaink egyik legsikeresebb fúziós világzenei produkciója. Zenéjükben az ír és skót zenei hagyományok, afrikai ritmusok és hangszerek keverednek a pop játékosságával, valamint a jelenlegi tánczenei stílusok eufóriájával.

Ayub Ogada

A kenyai származású Ayub Ogada személye kiválóan szemlélteti a különböző kulturák keveredésének csodáit, hisz a tradicionális afrikai zene, továbbá a modern nyugati művészet megtapasztalása gazdag hátteret biztosított saját egyedi hangzásának kialakítására. Az afrikai tradicionális hangszerek kíséretében Ogada egyedi énekstílusa és hangja kivételes zenei utazás.

Cheb Mami

A tradicionális algériai zene spanyol, marokkói, francia és arab zenei felhangokkal, továbbá táncra ösztönző ritmusok jellemzik leginkább "a Rai Hercegét".

A világszerte ismert énekes nem csupán hangjának köszönheti sikerét, hanem természetes és nyitott egyéniségének is. A nagyközönség Sting: Desert Rose című slágerében is hallhatta Cheb Mami egyedi énekét.

Craig Chaquico

A 70-es és 80-as években, a zeneszerző-gitáros a Jefferson Starship tagjaként zenélt. A már gyerekkora óta zenélő Chaqiuco viszont a 90-es évek elejétől már azon dolgozott, hogy zenéjét változatosabbá tegye new age vagy világzenei elemekkel. Lemezein hallható gitárjátékára leginkább az afrikai és az indiai zenei kulturák hatottak.

Enigma

Enigma egy új korszakot nyitott a new age zene világában. A 1991-es Sadness című, gregorián dallamokat is tartalmazó dal óriási közönséget érintett meg világszerte.

Ősi eredetű hangtöredékek, a világ különböző kultúráinak változatos hangjai, a kortárs dancefloor-zene ritmusai. Ezekből, az egymás mellett látszólag nehezen megférő elemekből mégis egy új zenei kaland született.

Govi

A német származású, de jelenleg Kaliforniában élő gitáros éveket töltött Indiában zenetanulással. Így az akusztikus és elektromos gitár, a cselló és a mandola mellett szitáron is megtanult játszani. Govi azon zenerajongók körében népszerű, akik nyitottak a fúziós világzenére, a flamenco és a new age zenei stilusokra.

Hevia

Az aszturiai (Spanyolország) származású dudán és fuvolán játszó Hevia a hagyományos zenei elemeket az elektronikával vegyíti. A hangzás leginkább a régi kelta hagyományokat ötvözi az aszturiai zenei elemekkel. Hevia lemezein az arab zenei világ hatásait is felfedezhetjük.

Jesse Cook

A kanadai származású rumba flamenco gitárvirtuóz, zeneszerző zenéjében a spanyol zenét elegyíti a new age, a jazz és az úgynevezett easy listening elemeivel. Jesse Cook világéletében egyfajta szivacsként szívta magába a különböző zenei kulturák jellemzőit akár a spanyol, a francia, a brazil, a kubai, vagy épp az afrikai kulturákról legyen szó.

Leahy

Az eredetileg Leahy Family néven ismert, kilenc testvérből álló kelta-pop csapat a ?70-es években kezdte meg pályafutását. Céljuk egy csak rájuk jellemző egyedi stílus kifejleszte volt, amely nem csupán a a kelta zenei hagyományokra épül, hanem a kanadai folk és francia-kanadai step tánc világából is ízelítőt ad.

Oscar Lopez

A chilei származású Oscar Lopez szenvedélyes latin gitárjátékával került a világzene színterére. Alkotásaiban megtalálhatjuk a jazz, a blues és a pop elemeit is. Művészete iránti mély elkötelezettsége révén 2000-ben JUNO Díjat nyert az ?Armando?s fire? című albumáért, ami a legjobb instrumentális new age albumnak bizonyult.

Papa Wemba

A közép-afrikai zene egyik legnagyobb hírnöke a dinamikus énekhanggal és színes egyéniséggel megáldott Papa Wemba. A 70-as évektől épülő karrierje számos sikeres időszakot tartogatott az énekes számára, aki sikeresen vegyítette az afrikai zenei hagyományokat a nyugati világ pop és rock zenei hatásaival.

Sacred Spirit

Az amerikai indián őslakosság tradicionális énekei és táncai ihlették meg a Sacred Spirit felvételeinek alkotóit. Az ősi indián dalok és énekek felhasználásával, továbbá a mai kortárs elektronikus hangszerek által nyújtott hangzások aláfestésével építettek zenei hidat a múlt és a jelenkor között, világszerte sikeresen.