Szeptember 12-én az Országos Idegennyelvű Könyvtárban átadták Budapest első, a nap 24 órájában rendelkezésre álló könyvkölcsönző automatáját. A magyar fejlesztésben készült automata alkalmas az olvasók által előrendelt könyvek vagy más dokumentumok kiadására és visszavételére.

Az ünnepélyes átadáson jelen volt Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) főigazgatója, Balogh-Madár Emese, az V. kerület, Belváros-Lipótváros alpolgármestere, valamint Hoppál Péter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára.

A Budapesten egyedülálló szerkezetet az Országos Idegennyelvű Könyvtár falai közt helyezték el, amellyel jelenlegi változatában egyszerre 15 előjegyzett kölcsönzés vagy könyvvisszavétel bonyolítható le. Az automata legnagyobb előnye – az érintkezésmentes könyv- és dokumentumkezelésen túl –, hogy a nap bármely időszakában elérhetővé válik a könyvtári szolgáltatás. A könyvtári záróra után a főbejárat az olvasójegy segítségével nyitható (akárcsak a banképületeken belül található ATM-ek esetében), majd az épület előterében elhelyezett automatához szintén az olvasójeggyel és egy PIN-kóddal vagy a félretételi kérés során kapott egyszeri kóddal lehet hozzáférni. A szerkezet használatára bizonyára könnyű lesz ráérezni, mivel hasonló a csomagküldő automaták működéséhez.

Az ünnepélyes átadáson mondott beszédében Rózsa Dávid, az OSZK főigazgatója kiemelte: a kölcsönzőautomata működtetése az OSZK folyamatos fejlesztésének nagy vívmánya. Debrecenben, Nyíregyházán és Kaposváron már létesültek ilyen automaták, és nagy népszerűségnek örvendenek.

Olyannyira, hogy az olvasók körében igen kedves néven, „Tündérpostaként” terjed a hírük.

Rózsa kiemelte azt is, hogy a könyvtár ezzel a szolgáltatással az urbánus életvitel változatosságához igyekszik alkalmazkodni.

Hoppál Péter, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára beszédében kitért arra, hogy ennek a fejlesztésnek is, mint az utóbbi években oly sok változásnak az eredője, a világjárvány volt. „A pandémia rengeteg életkörülményt módosított, sok szokásunkon kellett változtatnunk, és ehhez a kulturális intézmények is a maguk módján igazodtak. Ez az igazodási képesség szükségszerűen felgyorsult, és ez példátlan mértékű kreativitást hozott intézményeink számára.”

Hoppál szerint ennek a kétéves kreatív időszaknak – mellyel a magyar kulturális intézményeknek lépést kellett tartaniuk – nagy vívmánya az átadott kölcsönzőautomata. Kiemelte azt is, hogy a gépezet szimbolikus jelentőségű is: a változékony modernitás azonnaliságának úgy enged teret, hogy közben nem vész el a könyvnek mint autentikus médiumnak a felhasználási élménye. Ezzel egy időben a kölcsönzőgép a tudás, a műveltség és a kultúra eredendő formájában való megőrzésének jelképe is.

A kölcsönzőautomata szolgáltatása szeptember 12-től minden plasztikkártya formátumú vagy virtuális olvasójeggyel rendelkező könyvtárhasználó számára elérhető Budapest belvárosában, a Molnár utca 11. szám alatt található Országos Idegennyelvű Könyvtár épületében.

Nyitókép: éjjel-nappal működő könyvkölcsönző automata az Országos Idegennyelvű Könyvtár épületében. Fotó: MTI/Balogh Zoltán