Lemniszkátát avattak Budapesten

Művészet

Kortárs térplasztika avatásával adták át Budapesten az ország egyik legmodernebb épületkomplexumát, a Liberty-t. A WING Lemniszkáta egy nyolc méter széles és négy méter magas, rozsdamentes acélból készült alkotás, amely kapuszerűen ível át a járókelők által használt téren.

A Szalay Péter tervezte WING Lemniszkáta. Fotó: WING
A Szalay Péter tervezte WING Lemniszkáta. Fotó: WING Zrt.

Budapest IX. kerületében, a Könyves Kálmán körút – Albert Flórián út kereszteződésénél található a közép-európai ingatlanpiac egyik vezető, magántulajdonban lévő ingatlanfejlesztő és -befektető vállalatcsoportja, a WING iroda- és szállodafunkciókat kínáló fejlesztése, a Liberty. Az épületkomplexum ünnepélyes átadásának részeként felavatták a WING által megrendelt, a Liberty és a szomszédos Telekom Campus közé elhelyezett, Szalay Péter által tervezett WING Lemniszkáta térplasztikát, egy 8 méter széles és 4 méter magas, rozsdamentes acélból készült alkotást, amely kapuszerűen ível át a járókelők által használt téren.

A kortárs művészet támogatása a WING eddigi 25 éves fennállása során számos projektjében megjelent, és a társaság a tervek szerint a jövőben is nagy hangsúlyt fektet rá. A WING célja, hogy a létrehozott ingatlanfejlesztésekkel inspirálják azok felhasználóit és az ott élőket, tágabb értelemben a városlakókat, illetve a turisztikai célú látogatókat egyaránt, gazdagítsák a kulturális örökséget, valamint minél több ember számára hozzáférhetővé tegyék a hazai művészek által létrehozott alkotásokat. A WING Lemniszkáta ezen törekvések jegyében készült.

Fotó: WING Zrt.
Fotó: WING Zrt.

Szalay Péter, a WING Lemniszkáta alkotója elmondta: „A szobor tervezésénél fontos szempont volt, hogy két épület, a Telekom Campus és a Liberty közötti teresedésre kerül: az acélkonstrukció által megjelenített térgörbe geometriájában a két épülettömeget egyesíti. Egyik fő nézete a lemniszkátát, vagyis a végtelen jelet rajzolja ki, ami számos asszociációra kínál lehetőséget: gesztusszerű, lendületes hullámvonala dinamizálja az épített környezet által határolt teret, és a körúton elhaladó járművekből nézve a mozgás illuzióját kelti. A mű hatszögstruktúrájának tervezésekor a rácsos tartók szerkezeti elve és a szén nanoszerkezetek geometriája inspirált, amit az építészetben is alkalmazott tudományos vívmányok iránti tiszteletadásnak szánok.”