A modern magyar prózaírás egyik kultikus alakja 141 évvel ezelőtt született. Az évforduló alkalmából négy helyszínen rendeznek programokat.
Péntek délelőtt Krúdy egykori iskolájánál, a Nyíregyházi Kossuth Lajos Evangélikus Gimnáziumnál és Bessenyei téri Krúdy-szobornál tartanak ünnepi megemlékezést és koszorúzást. A Jósa András Múzeumban az író válogatott műveiből, valamint a Krúdyhoz kötődő használati tárgyakból és relikviákból összeállított előadással várják a közönséget; ugyanitt tartják meg Az álmok világa című kamarakiállítás megnyitóját is.
A megyei és városi könyvtárban az író műveit lehet majd közösen olvasni, Karádi Zsolt irodalomtörténész kötetbemutatóján pedig Krúdyról szóló tanulmányokat mutatnak be a nagyérdemű előtt. A városi galériában ipar-, festő-, és grafikusművészek alkotásaiból nyílik tárlat Út 2 címmel, a Krúdy Gyula Art Moziban pedig a magyar borok kultúrtörténetéről hallható előadás. Levetítik továbbá Almási Tamás Folyékony arany című dokumentumfilmjét, mely után közönségtalálkozót tartanak.
A Krúdy-nap kísérőrendezvényei között játékos Krúdy-kvíz, a helyismereti archívumból összeállított rendhagyó Krúdy-kiállítás, karikatúra bemutató egyaránt lesz, de az író élete és munkássága is végigkövethető lesz a kulturális központban kiállított tablósoron.
A városhoz ezer szállal kötődő, műveiben a nyírségi embereket szívesen ábrázoló Krúdy Gyula emlékét a nevét viselő városházi díszterem, a gimnázium, utca, a sóstói vigadó és a színház kamaraterme máig őrzi Nyíregyházán. 2011-től áll a Kossuth téren a Papok padja, amely mára közkedvelt találkahely és turisztikai látványosság lett. Krúdy 1924-es A nyíregyházi ember című novellájában ugyanezen a helyen állt a nevezetes utcabútor.
A tiszteletadás részeként Krúdynak 2011-ben posztumusz díszpolgári címet adományozott a város önkormányzata.
Fotó: Krúdy Gyula családja és barátai körében