Magyarország július 1-je óta az Európai Unió Tanácsának soros elnöke, amelynek apropóján féléves útjára indult a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat. Az országos turné keretében lehetőség nyílik arra, hogy az adott település lakói vagy a térségből érkezők a főbb országos kultúrstratégiai intézményekkel közösen ünnepelhessék kulturális, történelmi örökségeinket, hagyományainkat és értékeinket, mindazt, amit mi, magyarok adtunk a világnak, Európának és benne az uniónak. Az országjárás negyedik állomása Mohács és Komló lesz, ahol a mohácsi III. Nemzetiségi Vásárhoz és a Komlói Bányásznapokhoz kapcsolódva valósulnak meg a rendezvénysorozat eseményei.
Mohács soknemzetiségű város, a magyarság mellett hosszú ideje élnek egymás mellett békességben, egyetértésben horvátok, németek, szerbek és romák. Mohács nemzetiségi önkormányzatai, nemzetiségi civil szervezetei immár harmadik alkalommal mutatják be gazdag kulturális örökségüket, illetve gasztronómiai értékeiket közös rendezvény keretében.
Komló városa a 20. század közepén vált jelentős bányásztelepüléssé, amikor a szénbányászat virágkorát élte Magyarországon. A bányászok kemény munkája és áldozatai nélkülözhetetlenek voltak a helyi gazdaság és közösség számára. A Komlói Bányásznapok célja, hogy tisztelegjen előttük, mivel munkájuk meghatározó szerepet játszott a város történetében és fejlődésében, ezért minden évben különös hangsúlyt kap a bányászhagyományok ápolása és emlékük őrzése. Emellett persze fergeteges koncertek és egyéb szórakoztató rendezvények is részei a kínálatnak, melyeket idén az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat is gazdagít.
A Nemzeti Táncszínház rendezvénye
A Pécsi Balett előadásával indulnak a programok: augusztus 30-án Georges Bizet világhírű operáját, a Carment nézhetjük meg, melynek története az olthatatlan, vad szerelem drámája. Emellett a Tánc-tér programsorozat részeként megtekinthetjük a Pécsi Művészeti Gimnázium Táncművészeti Képzés hallgatóinak előadásában a Karöltve elnevezésű közös tánckoreográfiát, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói, Bozsik Yvette, Juronics Tamás, Topolánszky Tamás, Velekei László és Vincze Balázs álmodtak meg. A performansz zenei alapját a Grammy-díjas Deep Forest világzenei formáció és Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes közös dala, a Marta’s song adja. A közös koreográfia hidat képezve, szimbolikusan összeköti a programsorozat helyszíneit, Magyarországot és az Európai Uniót, az alkotókat és a tánckedvelőket, miközben bemutatja a tánc valódi felszabadító élményét, nemzetünk egységét és a táncművészetben rejlő lehetőségek végtelenségét.
A Szépművészeti Múzeum rendezvénye
A történeti festészeten keresztül mutatja be közös európai és magyar történelmünk sorsfordító állomásait a Királyok, hősök, csaták – 1100 év Európában című művészettörténeti interaktív előadás augusztus 31-én. A magyar nemzet 1100 éves történetét el lehet mesélni hősök történeteként is, a festészet pedig rajtuk keresztül teszi átélhetővé mindazt, amin az elmúlt évszázadok során keresztülmentünk. Akit érdekel a történelem, de kicsit kreatívabb oldalról közelítene, az az előadáshoz kötődően készíthet történelmi pop-up képeslapot is, így a közösen megalkotott tárgyakon keresztül játékos formában kelnek ismét életre múltunk nagy hősei.
Az MNMKK Magyar Nemzeti Múzeum rendezvénye
Az esküvő szűrőjén keresztül, 500 évre visszamenőleg vizsgálja a magyar társadalom házassághoz, nőkhöz és a női szerepekhez való viszonyát a Magyar Nemzeti Múzeum Magyar menyasszony című utazó tárlata. A kiállítás 22 nő sorsát mutatja be a koronás főtől a főúri herceg- és a takaros polgárkisasszonyokon át a kitelepített cselédlányig. A mátkaportrétól a szerelmes leveleken, eljegyzési képen, házassági szerződésen át jutunk el az esküvő kellékeihez: ruhákhoz, kiegészítőkhöz, végül az esküvő emlékezete, azaz fotográfiák, illetve egy válóperes irat zárja a sort. A tárlatot augusztus 31-től szeptember 5-ig nézhetjük meg a Busóudvar emeleti termében.
A Hagyományok Háza rendezvénye
Igazi kötődést erősítő, ugyanakkor szórakoztató és persze készségfejlesztő foglalkozás a Hagyományok Háza Aprók tánca programja. A Pöndöly Néptánc és Hagyományőrző Egyesület oktatói fejlesztő, közösségépítő játékokkal, az egész családot megmozgató táncházzal és hagyományos hangszerbemutatóval, énektanítással várják a családokat. A zenét a Hanga Banda adja majd augusztus 31-én 11 órától a Busóudvar aulájában. Ugyanezen a napon délután 15 órától hagyományon és természetességen alapuló kézműves-foglalkozásra hívják a kicsiket, nagyokat. A foglalkozásokat a Kézművesek Baranyai Egyesülete tagjai tartják, Négyesi Tímea és Báling Aranka meghívott kézművesekkel. Minden korosztály talál majd kedvére valót, lehet rongybabát készíteni, szőni, fonni, nemezelni, hímezni, szalmajátékot készíteni és tojást festeni.
A Magyar Nemzeti Levéltár rendezvénye
A tudományosabb elmélyülést kedvelők számára remek program lehet a Magyar Nemzeti Levéltár interaktív vándorkiállítása, mely a mohácsi polgármesteri hivatalban tekinthető meg augusztus 31-én 15.00–20.00 óráig. A Magyarul Európában címet viselő tárlat húsz installációból áll, egy törzsanyagból, amelyet mindig három elemmel egészít ki a kiállításnak éppen otthont adó – ezúttal Baranya – vármegye. A képeken keresztül felvillantja azokat a sorsfordító eseményeket országunk történetéből, amelyek az elmúlt 1100 évet meghatározták, valamint felidézi az Európai Unióhoz való csatlakozás előzményeit, majd magát a folyamatot és annak hatásait is. A kiállítás részeként online elérhető, interaktív tartalmak várják majd mindenhol a felnőtteket és a gyerekeket. Kuriózumnak számít, hogy a levéltári szakemberek a tárlathoz kapcsolódóan családtörténeti és helytörténeti kurzust, kutatási, módszertani tudásmegosztási alkalmat tartanak, valamint tanácsadói és szolgáltatói tevékenységgel is a résztvevők szolgálatára állnak majd.
A Nemzeti Művelődési Intézet rendezvénye
A hungarikumok, nemzeti értékek és Baranya vármegye értékei köré épül a Nemzeti Művelődési Intézet Hungarikum játéktere, mely Mohácson, a Széchenyi téren várja a kis ügyeskedőket és akár a játékos kedvű felnőtteket is. Az interaktív szabadtéri játékok – szabadtéri kockakirakó, óriás puzzle, értéklabirintus, logikai és ügyességi játékok – ötvözik a nemzeti hagyományainkat az innovatív megoldásokkal.
A Nemzeti Filmintézet rendezvénye
A Blokád című film az 1990-es taxisblokád négy napjának krónikája keretében, a kulisszák mögötti küzdelmekbe, alkukba és a válságot kezelő, a demokráciáért küzdő Antall József miniszterelnök magánéletébe enged bepillantást. Elsőként vállalkozik arra, hogy feltárja a rendszerváltás utáni Magyarország első nagy válságát, amely a taxisblokádként vonult be a történelembe. Ha még nem látta a filmet, most megteheti! Ráadásul a filmvetítést követően közönségtalálkozó is lesz Tősér Ádám filmrendezővel a komlói Kaptár Művelődési Központban. Beszélgetőtárs Kovács Edina filmklubvezető és Lukácsy György filmkritikus lesz.
Az MNMKK Országos Széchényi Könyvtár – Cimbora Alapítvány rendezvénye
„A Kárpát-medencében ránk maradt népzenei hagyomány egy nagyon-nagyon közös takaró, mely a magyarok, románok, szlovákok és délszlávok egymásba fonódó hagyományaiból áll össze, s amelyből mindegyik régió vagy etnikum egy másik szeletet őriz Európa egykori hagyományaiból. Ha élünk vele, az általunk élő formában megörökölt hagyomány módot ad Európával közös gyökérzetünk összetartozásának erősítésére” – ezek Sebő Ferenc Erkel Ferenc-díjas, Kossuth-díjas zeneszerző, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke egyetemi tanárának szavai, melyeket ugyancsak beleszőtt a „SZÁLL A VILÁG LEPKE-SZÁRNYON” című koncertjébe, melyre szeptember 1-jén kerül sor Komlón, az Eszperantó téren. A programban a népdalok mellett több magyar költő megzenésített verseiből válogatnak Soós Réka Junior Prima díjas népdalénekessel, és azt is megtudhatjuk, hogy egy-egy magyar népdal motívuma hogyan szólal meg más népek dallamkincsében, valamint, hogy van-e európai testvére népi hangszereinknek.
A Petőfi Kulturális Ügynökség rendezvénye
A Mohács és Komló településekhez kapcsolódó Sanctum című műsor egyszerre helyezi a fókuszt a bennünk élő múltra, a hely múltja és jelene közti láthatatlan hídra, valamint arra a kérdésre, hogy miképp éljük meg egy-egy meghatározó szereplő, mester, város, tanítás jelenidejűségét a művészi alkotásban. A Komlón diákéveit töltő, országos hírű énekes-zenész, a Hiperkarma frontembere, Bérczesi Róbert Artisjus-díjas zenész, dalszerző személyes történeteibe enged bepillantást, és hoz dalokat az estre, míg a hozzá kapcsolódó író, jó barát, Ilka Gábor az Egyorrúak című kötetét mutatja be, melyben egyszerre reagál a település történetére. A két fellépő mellett a program harmadik vendége a mohácsi Kossuth Teátrum tagja, az irodalmi és zenés műsorairól is ismert Gerner Csaba színművész. A műsorvezető ezúttal Ughy Szabina író, szerkesztő, irodalomterapeuta lesz.
A Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Magyar Drámai Színház rendezvénye
Vétek lenne kihagyni a Nemzeti Színház és a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház közös produkcióját, Nyikolaj Vasziljevics Gogol Háztűznéző című darabját, mely a Mohácsi Kossuth Teátrumban mutatkozik be szeptember 1-jén. A házasodni készülő (vagy éppen hezitáló) ifjú (vagy éppen korosodó) szereplők szórakoztató vívódásainak és párválasztással járó gyötrelmeinek lehetünk tanúi. Az előadás nem mehet el reflexió nélkül a világunkat felforgató változások mellett, s a maga sajátos módján, izgalmas megoldást találva meg is adja ezekre az embert próbáló időkre a saját válaszát.