Pásztor Anna: Lélektápláló misztikum van jelen a Pilisben

Virtus

Pásztor Anna a természettel szorosan kapcsolódva töltötte a gyermekkorát, ebből fakadóan az egész életére jelentős hatással van az állat- és növényvilág szépsége, harmóniája. A kedvenc magyarországi helyéről kérdeztük, ő pedig festői érzékletességgel mesélt nekünk.

Pásztor Anna énekesnő. Fotó: Hegyi Júlia Lili / Kultúra.hu
Fotó: Hegyi Júlia Lili / Kultúra.hu

Mondd, mi a kedvenc helyed Magyarországon?

Hazahúz a szívem, a Pilis a kedvencem. Elképesztő aurája van. Olyan varázslatos helyek terülnek el egymáshoz közel, mint például Dobogókő és Pilisszántó a Boldogasszony-kápolnával és a Csillagösvénnyel. Ha helybéliekkel vagy ezoterikus, tudományos, természetvédelmi szakemberekkel beszélgetek, mindenki arra mutat rá, amit én is látok: a Pilisben rejlő energia, életerő, valamint az ott élő növény- és állatvilág megmagyarázhatatlanul és megfoghatatlanul gyönyörűséges. A történelemben visszatekintve azt látom, hogy a Pilis mindig fontos helyszín volt. Itt vadásztak az Árpád-házi királyaink, és itt voltak a szerzeteseink kolostorai. Elképesztő csodák történtek ezen a területen, és a jövő is csodákat tartogat. Ide jövendölik Csaba királyfi visszajövetelét.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pásztor Anna (@pasztorannaenekes) által megosztott bejegyzés

Mik a legmeghatározóbb, ide kötődő gyerekkori emlékeid?

Kiskoromban Pilisszántón laktunk, és a testvéremmel gyakran jártunk a helyi kőbányákhoz, ahol elképesztően gyönyörű, csillogó mészkőkristályokat találtunk. Hazahurcoltuk a köveket, amik ezt követően egész életemben velem voltak. Ezek a kövek vezettek vissza a Pilisbe: a közelmúltban visszaköltöztem. Kemény munka árán ugyan, de sikerült. Tizenegy éven át utazva bejártam a világot, egyedül Afrikában nem voltam, és nagyon sok helyen éltem, többek közt Brazíliában, Amerikában, Olaszországban, Spanyolországban és Angliában is.

Vannak „Stonehenge-ek”, misztikus helyek és megmagyarázhatatlan dolgok a világban, de talán csak a Pilisben láthatunk ilyeneket ennyire töményen, tisztán, puritánul, nyersen, természetközelin és lazán.

Lélektápláló misztikum van jelen a Pilisben. Ez a hely megbűvölt engem. Ez az oka annak, hogy a Hello Ugar nevű zenei fesztiválunkat átköltöztetjük ide az ugyancsak különleges Ópusztaszerről.

Helyiként milyen kevésbé ismert látványosságra hívnád fel a figyelmet?

Van egy titkos bánya, amiről nagyon kevesen tudnak. A Csillagösvényhez közeli nagy pilisszántói bányát sokan ismerik – oda a pilisszántói buszvégállomástól mindössze öt perc sétával el lehet jutni. Viszont, ha onnan továbbindul az ember, talál egy gyalogosösvényt, amelyen sétálva elérhet egy picike, hófehér, rejtett bányához, ami úgy néz ki, mintha valami madagaszkári sóbánya lenne. Úgy bukkan elő hirtelen az út mellett, mint egy kápolna. Mint egy szentély. Gyönyörű. Vakítóan fehér az egész, és apró, pici fenyők nőnek ki a fehér kövek közül. Ott a fák általi védettségben ülni és tíz-húsz percet békében eltölteni gyógyító a lélek számára.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pásztor Anna (@pasztorannaenekes) által megosztott bejegyzés

A művészi megnyilvánulásaidban teret adsz a pilisi élményeid hatásának?

Igen, hiszen ez az áramlás része az élet körforgásának – a körforgásnak, ami gyönyörűen színeződik minden élőlény által. A természet lágysága, vadsága és tanításai keresztüláramolnak rajtunk, embereken, és úgy adjuk tovább mindezt a körülöttünk lévőknek, mintha mi is ágacskák, gyökerecskék lennénk. Részt veszünk az energiaáramlásban.

Milyen élmény, hogy újra a Pilisben van az otthonod?

Luxusnak élem meg. Amikor hazaérek, leállítom a kocsit és kiszállok az autóból, tömény ezoterikus zenét hallok: a természet zenéjét. Elképesztő mennyiségű kabóca, különféle bogár és madár zizeg a szélben, és ha éjszaka felnézek az égre, egy légszennyezéstől mentesen ragyogó planetárium tárul elém. Az itt eltöltött napok null-huszonnégyes meditációk. Ráadásul a hegytetőn élünk egy tetőtéri lakásban – tehát elképesztő magasan –, és van egy lapostetőm, ahol állva is úgy érzem magam, mintha repülnék. Éjszaka ki szoktam sétálni a hálószobámból erre a napközben átmelegedő lapostetőre, lefekszem, és úgy érzem, mintha betakarnának a felettem elterülő kékesfehér felhők.

Nézem a kitágult égbolt csillagait, simogat az üde nyári szél, és mivel számomra ez az igazi érték, úgy érzem, hogy a világ leggazdagabb embere vagyok.

Közben hallom, hogy megérkezik a szarvas a szomszéd telekre, és csámcsogva megrágcsálja a fák oldalát. Elképesztő élmény.

Hogyan hat ez a végtelen, békés harmónia a pörgős, túlfeszített életet élő előadói énedre?

Életmentő módon. Ötven éve, azaz kerek fél évszázada teljesen random módon működő vándoréletet élek, és most szükségét éreztem, hogy gyökerekkel ajándékozzam meg magam. Otthonra és biztonságra vágytam, és ez a hely maga a hegybe vájt biztonság. Most megtapasztalhatom, milyen az, amikor nem dobálnak a hullámok és nem kapkodom észvesztve a fejem az életben maradás érdekében. Új fejezetet kezdtem.

 

Pilisi Boldogasszony-kápolna A Pilisszántó határában található Pilisi Boldogasszony-kápolna tervezője Makovecz Imre és Őrfi József. A 2006-ban felszentelt kápolnát az Árpád-kori fénytemplomokhoz hasonlóan úgy tervezték és építették meg, hogy december 21-én – az év legsötétebb éjszakáját követő reggelen – megvilágítja a nap az oltár mögött ülő Boldogasszonyt. A kápolnához a Csillagösvénynek nevezett szakrális sétaúton juthatunk el.
Remete-barlang A Holdvilág-árok végén található a Remete-barlang, ahol a nagy esőzések idején tízméteres vízesés is kialakulhat.
A pilisi egri vár

A Nagy-Kevély délnyugati lejtőjén, Pilisborosjenő határában található az egri vár másolata, amelyet az Egri csillagok című film forgatásához építettek a hatvanas években.

Kevély-hegyi levendulamező

A Nagy-Kevély hegy lábánál, Pilisborosjenőn fekvő kevély-hegyi levendulamező az ország legnépszerűbb majorja, ahol nem csupán sétálni, virágot szüretelni is lehet.

Dobogókő Dobogókő a Visegrádi-hegység legmagasabb csúcsa, melynek tengerszint feletti magassága 700 méter. Itt épült az ország egyik első menedékháza, a ma turistamúzeumként működő Báró Eötvös Loránd Menedékház.
A pálos kolostor romjai Pilisszentléleken találhatjuk a 20. század végén feltárt pálos kolostor romjait. A kápolnát és a kolostort 1287-ben építették a szerzetesek, ma már csak az épület alapjai láthatók.
Ariadne-barlangrendszer A Pilisben található Ariadne-barlangrendszer az ország harmadik leghosszabb és a negyedik legnagyobb kiterjedésű mélyedése, amely a Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság hozzájárulásával látogatható. A fokozottan védett barlang 19 300 méter hosszú, 206 méter függőleges kiterjedésű, 139 méter mély és 67 méter magas.
Gomba-szikla Egy könnyed, jóleső túrával megközelíthető a Piliscsaba mellett lévő Gomba-szikla. A minden oldalról körüljárható és megcsodálható sziklának egy adott nézőpontból gomba alakja van.
Dömörkapu Rengeteg Az egykori dömörkapui kőbánya romos lakóházaiból varázsolt művészien hangulatos turistaszállást Kollár-Klemencz László, a Kistehén zenekar énekese, valamint felesége, Révai Sára fotóművész. A Dömörkapu Rengeteg névre keresztelt helyszínen koncerteket és különféle programokat szoktak tartani.
Teve-szikla A Pilis egyik legnépszerűbb látnivalója a Pilisborosjenőn található Teve-szikla, ami egy adott nézőpontból teve alakot ad ki.