Matisse magyar tanítványa

Képző

A Képtári Tárlatok Pécsi Műbarátoknak kiállítás sorozat része, hogy alkalmanként a Modern Magyar Képtár gyűjteményének raktáranyagából válogatva mutatja be egy-egy művész életművét. Most Henri Matisse egykori tanítványa Perlrott Csaba Vilmos alkotásait láthatja a nagyközönség.

Míg Perlrott három alkotása is szerepel a pécsi múzeum állandó kiállításán, hiszen meghatározó egyénisége volt a magyar festészetnek, ezen a tárlaton a nagyközönség által eddig alig látott festményeit mutatják be a szervezők.

A művész Koszta József tanácsára 1903-tól nyaranként a nagybányai művésztelepen festett, ahol munkáit Iványi-Grünwald Béla korrigálta. 1906-ban párizsi ösztöndíjat nyert, a teleket Párizsban, a nyarakat többnyire Nagybányán töltötte. A nagybányai művésztelepen az úgynevezett neósok, a magyar Vadak közé tartozott. Párizsban beiratkozott a Julian Akadémiára, majd 1908-ban Henri Matisse tanítványa lett, de hatással volt rá Cézanne és Gauguin festészete, ahogy később a német expresszionisták is. Párizsban Gertrude Stein körével került kapcsolatba, s 1907-től kiállított a Függetlenek Szalonjában és az Őszi Szalonban. Párizsban 1908-ban, 1909-ben és 1912-ben is önálló kiállítása nyílt. Rendkívül termékeny alkotó volt, mindig nyitottan az új stílusirányzatokra. 1910-ben Iványi Grünwald Bélával és a neósokkal Nagybányát elhagyva Kecskeméten alapítottak művésztelepet.

Az első világháború után néhány évig Németországban, majd ismét Párizsban élt. Itthon 1924-ben csatlakozott a Képzőművészek Új Társaságához, s velük állított ki. 1924 és 1934 között nyaranta Nagybányán festett, majd 1930-as évek közepétől egyre gyakrabban dolgozott Szentendrén, 1949-ben felvételt nyert a Szentendrei Festők Társaságába, s 1955-bekövetkezett haláláig ott festett.

E mostani pécsi kiállításon a művész minden korszakából láthatók festmények.

A kiállítás február 24-ig látható.