A Digitális Kazinczy Műhely tevékenységi köre igen sokrétű, a közgyűjteményektől az applikációfejlesztéseken át az emberi erőforrásokig terjed – foglalta össze Gál András Levente, a Digitális jólét program szakmai vezetője a hétfői online sajtótájékoztatón. Elmondta, hogy a munkához két programmal szeretnének csatlakozni, a Digitális Comenius-programmal, emellett nemcsak anyagi és egyéb eszközökkel támogatják a Digitális Kazinczy Műhelyt, hanem a Mesterséges Intelligencia Koalíció támogatásával a nyelvművelést is bevonják.
Jobbágy László, a Digitális Jólét Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a tömegkommunikáció és az óriási információáradat mindennapi életünk részévé vált, de az anyagok nagy része nem magyar nyelvű. Hozzátette, hogy
a magyar nyelv veszélyben van, egyre kevesebb magyar szó van használatban.
De az a cél, hogy a mesterséges intelligencia eszközeivel gazdagítsák a magyar nyelvet, többek között figyelemfelhívó tartalmak létrehozásával, érdemi kutatások eredményeivel.
Aki nem tud angolul, az az informatikában nem boldogul – mutatott rá Jobbágy László, hozzátéve: sok olyan technológiával, digitalizációval kapcsolatos témakör van, ahol a szaknyelv az angol, ezért nagyon kell igyekezni, ha azt szeretnénk,
hogy a magyar nyelv minden területre kiterjedő nyelvként tudjon működni.
A Magyar Nyelv Múzeumában hétfőn nyíló új, állandó Kazinczy-kiállításra hívta fel a figyelmet Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója. Kiemelte: a múzeumot és a kertet a magyar nyelv zarándokhelyévé szeretnék fejleszteni.
Hauser Zoltán, a Tokaj-Hegyalja Egyetem szakmai előkészítő bizottságának elnöke arról szólt, hogy az egyetem kifejezetten készül arra a térségfejlesztő küldetésre, amelybe integrálni szeretné az „intellektuális erőtereket” is. A Digitális jólét program pedig nem csupán erőtér, hanem katalizátor is, olyan teljesítményeket, lehetőségeket indít el, amelyek az egyetem számára gyümölcsöző jövőképet vázolnak fel – fűzte hozzá.
Anyanyelvünk megőrzése és fejlesztése úgy biztosítható, ha elkészülnek azok a nyelvtechnológiai megoldások, amelyek a mesterségesintelligencia-alapú rendszerek működéséhez szükségesek – közölte Jakab Roland, a Mesterséges Intelligencia Koalíció elnöke. Hozzátette: a Mesterséges Intelligencia Koalíció egyik kiemelt célja a magyar nyelvet felkészíteni az MI-korszakra, ami egy nemzeti összefogást igénylő feladat.
Nyitókép: Gál András Levente, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Digitális jólét program (Djp) szakmai vezetője beszédet mond A koronavírus hatásai az élsportra elnevezésű műhelykonferencián a Testnevelési Egyetemen, Budapesten 2020. június 17-én. Fotó: MTI/Kovács Tamás