A tárlat átfogó képet ad a 35 év alatti alkotók művészeti sokszínűségéről. Don Tamás, a kiállítás kurátora elmondta, a beszámoló tárlat jól reprezentálja, hogy a 26 művész eltérő szempontból, különböző médiumokon keresztül gondolkozik a képzőművészetről. A kiállítást áthatja az irónia a humor és az intermedialitás, fogalmazott a kurátor.
A Derkovits-ösztöndíjasok beszámoló kiállításán mindenki olyan munkával szerepel, amely markánsan fejezi ki választott útját.
Horgas Karina alkotásait például Heinrich Wölfflin svájci művészettörténész kijelentése inspirálta, miszerint: ?A legeredetibb tehetség sem lépheti át azokat a határokat, amelyeket születése dátuma jelöl ki számára. Nem minden lehetséges minden korban, és bizonyos gondolatok csak a fejlődés meghatározott fokán születhetnek meg?. Horgas Karina olvasatában minden korszaknak megvan a maga művészeti problémája, amely egyéni idejéhez kötött. A mesterséges intelligenciát mint produktumot beépítette a Louvre múzeum művészeti alkotásait felsorakoztató album közé, a wölfflini gondolatot tovább szőve: idővel minden lehetségessé válik.
A Galéria közepén kapott helyet w. Horváth Tibor Hintaló című installációja. A rózsaszín rugókon álló gyóntatószék korábban a Szigeten is látható volt. Pólya Zsombor pedig a kortárs műkereskedelem világát hekkelte meg azzal, hogy felosztotta olajvászon képét négyzetcentiméterekre, melyekből bárki kihasíthat magának egy darabot 620 Ft/db áron, és így egy eredeti kortárs művel térhet haza.
Idén hatvanharmadik alkalommal osztották ki a fiatal képzőművészek támogatására szóló ösztöndíjat, melyre 35. életévüket be nem töltött festők, szobrászok, képgrafikusok, illetve az intermédiális műfajokban tevékenykedő alkotók pályázhattak, akik a főiskola vagy az egyetem elvégzése után már önálló művészi tevékenységet tudnak felmutatni.
Az ösztöndíj olyan neves alkotókat indított el indított el a pályán, mint például Csernus Tibor, Kass János, Kokas Ignác, Kondor Béla, Sváby Lajos vagy Orosz János.
A tárlat 2019. január 13-ig tekinthető meg Pécsett a Zsolnay Kulturális Negyed m21 Galériájában.
H. G.
Fotók: Kultúra.hu