Az év kiállítása díj egyik esélyese a Marcali Múzeum Bernáth Aurél-kiállítása

Képző

A Mesteri kékek. Válogatás Bernáth Aurél festőművész Somogyban őrzött alkotásaiból című állandó kiállítás jóval több, mint Bernáth életművének főbb állomásait és annak helyi vonatkozásait bemutató tárlat: képet kapunk arról is, hogy milyen lehetett a 20. század fordulóján és az azt követő években az értelmiségi családok élete Marcaliban.

Marcaliban, a festő és író szülőházának helyén az itteni kórházigazgató, dr. Schusztek Jenő és felesége 1935-ben építtették a város első Bauhaus stílusú lakóházát, a Mesteri kékek. Válogatás Bernáth Aurél festőművész Somogyban őrzött alkotásaiból című kiállítást befogadó intézményt, amelynek hatalmas kertje méltó környezetét teremti meg a Bernáth Aurél Galériának.

2023. december 13-án 153 négyzetméternyi alapterületen a fenntartó város, Marcali gondos épületfelújítását követően, a Nemzeti Kulturális Alap Magyar Géniusz Programja támogatásával nyílt meg a különleges hangulatú, egyedülálló állandó kiállítás.

Bernáth Aurél (1895. november 13., Marcali – 1982. március 13., Budapest) mindössze 16 éves koráig élt Marcaliban, mégis, a gyermekévek, a természeti környezet, majd a közeli Balaton meghatározó szerepet töltött be képi világában. Édesapja Bernáth Béla ügyvéd, mellette képviselő, hetilapszerkesztő, édesanyja a kaposvári Roboz Atala volt. Aurél a szülők legidősebb gyermeke volt, de még hat, közülük három felnőttkort ért gyermekük született. A család szétesése és a szülők válása után Kaposvárra költöztek, ahol Bernáth Aurél Rippl Rónai Ödön tanácsára fordult a festészet felé.

Nagybányán 1915–16-ban Réti István és Thorma János mellett tanult, majd katona volt az első világháborúban. 1921-ben már Bécsben, majd Berlinben élt, ahol az expresszionista és absztrakt művészet hatása alá került, kapcsolata volt Kassák Lajossal is. 1928-ban Budapesten, a Műcsarnokban és az Ernst Múzeumban indultak kiállításai, amelyek távolodását jelezték a nonfiguratív festészettől.

Feleségével Budapesten éltek, de az 1930–40-es években a Szolnoki Művésztelep életében is részt vett. Munkái sajátos látásmódúak, kapcsolódást jeleznek a nagybányai, mégis posztimpresszionista festői stílushoz. Alkotásai széles körű ismertséget és elismertséget 1926-tól hoztak számára. 1945-ben a Képzőművészeti Főiskola tanára lett, 1958-ban a brüsszeli világkiállításon, majd 1962-ben a Velencei Biennálén állított ki. 1972-ben életmű-kiállítása a Budapesti Történeti Múzeumban volt látható. Kései művei között nagyméretű falképei tükrözik művészi látásmódja és a korszak által elvárt tematika közötti feszültséget.

A Bernáth Aurél Galéria kiállítása a Marcali Múzeumban őrzött alkotásokat fűzi egy csokorba, „kékre hangolva” az épület földszinti tereit, de lépcsőházát is remekül kihasználva. A saját gyűjteményi darabokat a kaposvári Rippl Rónai Múzeumból kölcsönzött képek és tervek egészítik ki. A tárlat követi a legfontosabb alkotói periódusokat, és remekül jeleníti meg azokat ajegyeket, amelyek Bernáth Aurél művészetében meghatározóak voltak.

A földszinti belső terek falain elhelyezett festményeket a központi kiállítóterekben üveg mögött, óriási méretű, viszonylag keskeny, de a térbeliséget érzékeltető vitrinekben látjuk. Ugyanitt a képeken túl néhány, a múzeumi gyűjteményben őrzött eredeti tárgy idézi fel az alkotások születésének körülményeit. A tervezés során gondosan előkészített hasznosítási funkciók, így a gazdag múzeumpedagógiai kínálat, a rendszeres, különböző – iskolások, idősek, hátrányos helyzetű csoportok számára biztosított – tárlatvezetések, valamint közösségi alkalmak megtartását is szolgálják az ily módon kialakított kiállítóterek.

Az emeleti nyitott kiállítóterekben elhelyezett installációban újra találkozunk a címben szereplő, Bernáth Aurél egyik főműveként számontartott Riviérát (1926–27) is uraló kék színnel. Itt a kiállítás tablóin világos, tiszta szöveg és jól válogatott képek mutatják be nemcsak a Bernáth család Marcaliban töltött éveit, hanem megismerhetjük a villát építtető Schusztek család történetét, életviszonyait, az épület történetét, a galéria megszületésének körülményeit is.

A kiállítás létrejöttéhez folytatott, az életmű helyi vonatkozásait feltáró történeti és művészettörténeti kutatás eredményeivel ugyancsak itt találkozhatnak a látogatók. Ezáltal az állandó kiállítás jóval több, mint Bernáth Aurél életművének főbb állomásait és annak helyi vonatkozásait bemutató tárlat: képet kapunk arról is, hogy milyen lehetett a 20. század fordulóján és az azt követő években az értelmiségi családok élete Marcaliban.

A Marcali Múzeum Mesteri kékek. Válogatás Bernáth Aurél festőművész Somogyban őrzött alkotásaiból című állandó kiállítása Az év kiállítása 2024 díj egyik esélyese. A díjat november 19-én adják át a Hagyományok Házában.

Forrás: Magyar Múzeumok