A Múzeumkertet és a Nemzeti Múzeum legfelső emeletét a különböző térségekből érkező, más-más értékek és népi eredetű hagyományok megmutatásában erős múzeumok pultjai, valamint a kézműves foglalkozásokat kínáló standok foglalták el.
Farkas László Róbert, az eseményen kitüntetésben részesült Szentesi Koszta József Múzeum igazgatója a Kultúra.hu érdeklődésére elmondta, mindenképp szeretnének ott lenni az ország kulturális térképén, ezért kinevezése óta szemléletváltást tartott szükségesnek.
"A múzeum igazgatójaként szerencsés helyzetben vagyok, ugyanis tavaly végtelenül korrektül gyűjteményezett múzeumot vehettem át elődömtől, dr. Béres Máriától. Azonban a tudományos munka és a gyűjteményi feldolgozás ellenére sem jegyezték úgy a városban a múzeumot, ahogy azt én szerettem volna. A célom az, hogy a múzeum nyitott, valóban társadalmi intézményként működő agora lehessen. Nem titok, hogy egyelőre a nyugdíjasok jelentik a múzeumok és a muzeológia fő célcsoportját. Hasonlót tapasztaltunk Szentesen, ahol nagyjából 15-20 fős lokálpatrióta csoport látogatta a kiállításainkat" - mondta el.
"Jó értelemben véve én ennek üzentem hadat, és célul tűztem ki, hogy minden korosztályt bevonzzak a kiállításainkra" - magyarázta. Olyan tárlatokat szerveztünk, mint a nagysikerű és interaktív Omega kiállítás, amin még szelfiszínpad is helyet kapott, a látogató pedig felpróbálhatta Kóbor János napszemüvegét és parókáját. Meggyőződésem, hogy ez a kiállítás már olyan mérföldkő volt, ami a nyugat-európai trendeket próbálja követni" . nyilatkozta. A következő tárlatok Farkas Bertalan űrutazásával és a Ceausescu-diktatúrában élt magyar lakosság helyzetével foglalkoznak behatóan. A múzeum hamarosan Bonus Nontium néven ismeretterjesztő folyóiratot is indít.
A Gödöllői Királyi Kastély Múzeum a ZÁR(OL)VA - A gödöllői kastély titkos élete, 1950-1990 című, általános és középiskolás diákok felkészítésével, majd aktív részvételével megvalósult, közösségépítő kiállításáért érdemelte ki a bírálóbizottság különdíját.
"A projekt során végigvettük a múzeumi gyűjtést és a kiállításépítés fázisait, például a diákok elsajátították a tudnivalókat a kastély ötvenes évekbeli korszakáról, emellett különböző képzéseket hallgathattak. A kiállítás a közös munka és tanulási folyamat sikeres eredménye" - jelentette ki Kovács Éva muzeológus, a kiállításrendezők mentora. Nem volt könnyű feladat a gyerekek kíváncsiságát felkelteni, mondta el, ellenben dicséretes, hogy huszonegy gyerekből tizenhét közreműködik az egész projekt alatt. A gyerekektől és a helyi közösségtől is nagyon pozitív visszajelzések érkeztek, rengeteg biztatást kaptunk, a kiállításlátogatók is elégedettek, a jövőben is érdemes hasonló terveken gondolkodnunk" - állapította meg.
A vidéki intézmények közt kiemelt figyelmet érdemel az európai uniós pályázatnak köszönhetően minimúzeumból kifejlődött Kiskőrösi Úttörténeti Múzeum. Az intézmény munkatársa elmondta, rendkívül nagy hangsúlyt fektetnek a múzeumpedagógiára, a meghirdetett kiállítások interaktív programokat kínálnak a hozzájuk érkező gyerekeknek.
A múzeum területén található gépekre bárki felülhet, alkalmanként kipróbálhatja. "Igyekszünk interaktív elemekkel, a mai elvárásokhoz alkalmazkodva bemutatni az útépítést. Érdekesség, hogy a miénk Közép-Európa legnagyobb úthengergyűjteménye. Az 1976-ban rendezett Robog az úthenger című filmből ismert Józsi úthengere szintén nálunk lelhető fel, évente kétszer be is üzemeljük, nagyon szeretik a látogatók" - emelte ki.
A látogatókat is megkérdeztük, mi vonzotta őket a Múzeumok Majálisára. Az egyik kisgyermekes anyuka elmondta, nagyon sok kézműves foglalkozás várta a kicsiket, és annak is örült, hogy a Nemzeti Múzeum összes kiállítása ingyen látogatható a rendezvény ideje alatt. Egy másik hölgy a Postamúzeumot emelte ki: jó ötletnek találta, hogy a mai gyerekek is megismerhetik a régi korok eszközeit. Egy tizenkét év körüli kislányt arról kérdeztünk, hogy számára mitől izgalmas a múzeum. Elárulta: nem kedveli a tárlatvezetéseket, inkább a közelről is megnézhető kiállítások, a kézbe vehető tárgyak érdeklik.
Fotók forrása: Magyar Nemzeti Múzeum