Nemzetközi űrkutató-szövetség tagja lett a Műegyetem

Tudomány

Az űrkutatásban és űroktatásban elért eredményeinek nemzetközi szintű elismeréseként a Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (IAF) tagjai közé választotta a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet (BME).

Budapest, 2022. október 17.

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, a BME központi K épülete, a Műegyetem rakparton. Első elődintézményét, az Institutum Geometrico-Hydrotechnicum-ot 1782. augusztus 30-án alapították meg, s ez volt Európában az első polgári mérnökképző intézet. Az 1871/72-es tanévben megalakult Királyi József Műegyetem volt a világon az első műszaki felsőoktatási intézmény, amely a nevében az egyetem szót viselte. Neve 2000. január 1-jétől Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. Az intézmény az alapításának 240. évfordulója alkalmából Látogatóközpontot létesített, ahol megtekinthetők a BME-hez kapcsolódó kutatási eredmények, érdekességek és egyetemtörténeti mérföldkövek.

Készítette: Balaton József
Tulajdonos: MTI/MTVA
Fájlnév: BC__ZA202210170007
A Műegyetem főépülete. Fotó: Balaton József / MTI

A tagfelvételi eljárást a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kara kezdeményezésére indította el a Műegyetem, az IAF Közgyűlése pedig október 14-én a milánói Nemzetközi Asztronautikai Kongresszuson hagyta jóvá. A jövőben a BME hallgatói részt vehetnek az IAF által szervezett űrmérnöki versenyeken, az űrkutatással foglalkozó oktatók pedig tovább erősíthetik nemzetközi kapcsolataikat. Az 1951-ben alapított Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (IAF) a terület legnagyobb nemzetközi szervezete, összefogja az űrkutatás és űrtevékenység meghatározó szereplőit, köztük az űrügynökségeket, űripari cégeket, űrkutató egyesületeket, űrkiállítással rendelkező múzeumokat és űrképzéseket gondozó egyetemeket.

A szervezetnek jelenleg 563 tagja van 80 országból, tagjai között szerepel a NASA és az Európai Űrügynökség is. A Műegyetem a harmadik magyar tag és az első hazai egyetem (az eddigi két tag a Magyar Asztronautikai Társaság és a Remred Technológia Zrt.). Felidézték, hogy a BME-n számos kutatócsoport foglalkozik űrkutatáshoz kapcsolódó tevékenységgel. Az intézmény legutóbbi saját fejlesztésű kisműholdja, az MRC-100 2023. június 12-én állt Föld körüli pályára, szakemberei pedig közreműködtek az Európai Űrügynökség idén október 7-én indított kisbolygókutató űrszondája, a Hera elkészítésében. Emellett az egyetemen 2022-ben űrmérnök-mesterképzés indult, amelynek első évfolyama idén júniusban záróvizsgázott.

Az IAF számos szakmai bizottságot működtet, amelyek az űrkutatás és az űripar különböző területeihez kapcsolódnak. A BME tájékoztatása szerint az űrkommunikációval és űrnavigációval foglalkozó bizottság (Space Communications and Navigation Committee) három évre alelnökévé választotta Bacsárdi Lászlót, a BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszéke docensét.