A Csillag-Képek 2020 online tárlat tavaly októberben nyílt meg a Magyar Asztrofotósok Egyesületének szervezésében a Magyar Természettudományi Múzeumban. A 70 alkotó 100 asztrofotóját bemutató tárlatot a pandémia miatt csak jelentős korlátozások mellett lehetett megtekinteni. A kiállítás képeiből összeállított vándorkiállítás első állomása a zalai megyeszékhely, ahol a látogatók a járványügyi szabályok betartása mellett már beléphetnek a kiállítóterembe.
A Gönczi Galériában 40 asztrofotót mutatnak be. A tárlat hármas tematika szerint épül fel: az asztrotájképek együtt ábrázolják a földet és az eget. A gyönyörű természeti vagy épített környezet fölött láthatjuk a Tejutat, a csillagos égbolt részeit, a szabad szemmel is jól érzékelhető csillagászati jelenségeket. A másik kategóriában a nagytávcsöves fotókon a Naprendszer objektumait örökítették meg: gyönyörű krátereket, a nap- és a holdfogyatkozást, a Marsot és a Vénuszt. A mélyég, a mélyűr világa témakör a szabad szemmel nem látható, távoli égitesteket mutatja be. A képeken galaxisok, csillagködök, csillaghalmazok, elvarázsolt színű és lenyűgöző formavilágú objektumok sokasága látható.
A zalaegerszegi vándorkiállításon 20-30 alkotó fotója került a falakra, többségük a régióban, a városhoz közeli tájékon él és dolgozik.
A legsikeresebb asztrofotósok sok időt, energiát fordítanak a fényképezésre, műszaki ismeretekkel rendelkeznek, ismerik a csillagászati képrögzítés eszközeinek működését. Megküzdenek az időjárással, hiszen borult időben nem lehet asztrofotózni, a csillagászati ismeretek birtokában az égen is jól tudnak tájékozódni. Figyelemmel kísérik a holdfázisokat, mert telihold idején, amikor a fényes az ég, nehéz jó felvételeket készíteni. A magyar asztrofotósok a világban is megállják a helyüket, képeikkel a nemzetközi kiállításokon is rendszeresen megjelennek.
A három éve alapított egyesület legfontosabb célja, hogy összegyűjtse az asztrofotókat és bemutassa azokat a nagyközönségnek. Az asztrofotósok munkáját tudásátadással és nagy teljesítményű távcsövek építésével segítik, egy Somogy megyei településen (ahol a legalacsonyabb a fényszennyezettség) sötét egű észlelőhelyet hoznak létre.
A zalaegerszegi vándorkiállítás június 25-ig tekinthető meg a Gönczi Galériában, a Csillag-Képek 2020 elnevezésű országos tárlat teljes anyagából pedig önálló kötet készült.
Kiemelt kép: Pixabay