Nevük egy film címéből ered, zenei stílusukban keveredik a pop, a funky, a hip-hop, és játszottak már a Szigeten is. A csapat énekes-rappere Afrikából származik, éppen ezért dalaik nyelve az angol. A tavaly indult Cseh Tamás Programban pályáztak és nyertek is, így végre elkészülhet első nagylemezük és videóklipjük. Ők nem más, mint a Soul Surge. A zenekar dobosával, Sánta Dániellel beszélgettünk. INTERJÚ
Soul Surge - érdekes név. Mi a története?
Láttam egy filmet, amelynek Soul Surfer volt a címe, és úgy döntöttem, feldobom a többieknek névötletként. Herby (Herby Shaw, a dél-afrikai származású énekes ? a szerk.) tette hozzá a surge kifejezést ? ez így, együtt nyers fordításban azt jelenti: lélekroham. Ezzel azt szeretnénk megmutatni, hogy a mi zenénk, a zeneiségünk belülről fakad. Herby nagyon jól képviseli és adja át ezt nekünk, mert ő sosem tanult zenélni, énektanárhoz sem járt soha, így azt közvetíti, amit belül érez. Ez a nyers tehetség tetszik nekünk nagyon, és szeretnénk, ha meg is maradna benne.
A zenekart te és Herby alapítottátok meg. Hogyan sodort össze az élet titeket?
Herbyvel egy jam alkalmával találkoztunk. Volt egy klub, ahova lejártam zenélni, ki voltak pakolva a színpadra a hangszerek, és bárki, aki arra tévedt, játszhatott rajtuk. Egyik este Herby is ott volt, rapelt, ami nekem annyira megtetszett, hogy rögtön tudtam: együtt kell zenekart alapítanunk ? ezt már aznap este el is kezdtem szervezni. A Soul Surge ? a mai felállással ? 2012 szeptemberében alakult meg, októberben beneveztünk egy tehetségkutató versenyre, 2013-ban pedig kijött egy három számot tartalmazó EP-nk.
Saját bevallásotok szerint energetic pop/funky/hip-hop stílust képviseltek. Már az első perctől kezdve egyértelmű volt, hogy ebbe az irányba mentek el?
Nem mondhatnám. Én például sokáig azt hittem, hogy Herby csak rapelni tud. Az első próbán aztán kiderült, hogy emellett jól is énekel. Sőt az első számunk, a Stay down a saját szerzeménye, ő írta a szöveget, Miki (Kiss Miklós gitáros ? szerk.) és én pedig az első próbán hozzátettük a zenei részt.
Említetted, hogy Herby nem képzett zenész. És a többiek?
Paczári Viktor, a basszusgitárosunk diplomás basszusgitáros, jelenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemre jár mesterszakra, Kottmayer Kriszta, a billentyűsünk a Kőbányai Zenei Stúdióban tanult, a többiek pedig vagy magánúton, vagy autodidakta módon képzik magukat. Én Delov Jávornál, a Random Trip alapítójánál tanulok dobolni.
Nem titok: annak apropóján beszélgetünk, hogy ti is azon zenekarok között vagytok, amelyek nyertek a Cseh Tamás Programban. Miért döntöttek úgy, hogy pályáztok?
Noha már van egy EP-nk, fontosnak tartjuk egy egységes lemez megjelentetését ? ebben tud nagy segítséget nyújtani a Cseh Tamás Program. A kiírásban az szerepelt, hogy öt dalt mindenképpen fel kell vennünk, ha nyerünk, de mi úgy vagyunk vele, hogy akkor már szülessen meg egy 10 számos nagylemez, illetve egy videóklip, amelynek elkészítésére szintén lehetőségünk lesz. A program támogatása nélkül, saját pénzből erre nem lenne esélyünk. A stúdiómunkák március 16-án kezdődnek.
Mindebben egy mentor is segít majd nektek.
Igen, Deseő Balázs lesz a mentorunk, aki aktív zenész, jelenleg a Majka & Curtis Live zenekarban billentyűs, illetve produceri munkái is vannak, így a stúdióban fog sokat segíteni. Főleg abban, hogy megtaláljuk a saját hangunkat, elsősorban az elektronikai részben. A dob, a basszus és a gitár esetében már kialakult az a hangzás, amit szeretnék, az extra szinti hangok, soundok terén viszont fejlődnünk kell. Ehhez kell majd a segítsége.
Herby dél-afrikai származású, így a dalok angol nyelven születnek, illetve hangzanak el. Nem akartatok, akartok magyarul is szólni?
Felmerült már, hogy magyarul kellene énekelnie, de nem szeretnénk belőle Fekete Pákót csinálni. Egyszerűen nem lehet úgy magyarul énekelni, hogy közben erős az akcentusa. Jár ugyan magyarórára, szinte mindent megért, és itt is szeretne maradni, de az éneklés más. Ha tört magyarsággal énekelne, a közönség nem venné komolyan. Arra azonban már gondoltunk, hogy felkérünk egy magyar előadót, működjön közre egy számban, és akkor talán jobban meg tudnánk szólítani a magyar közönséget. Érezzük ugyanis, hogy az angol szöveg nem olyan átütő és nem tudja úgy megérinteni a hallgatóságot, mint az anyanyelvű szövegek. Sajnos minden magyar együttes, amelyik angolul énekel, hátránnyal indul, de reméljük, ez nem sokáig lesz így. Érdekes, hogy a húszas éveiben járók körében is érezzük ezt az idegenkedést: hiába beszélik és értik az angol nyelvet, nem fogadják úgy be a dalokat, mintha azok magyarul szólnának. Mikor 2013-ban a Szigeten, az Afro-Latin-Reggae Színpadon játszottunk, nagyon sok külföldi ? holland, francia, stb. ? hallgatta a koncertünket, és bár nekik sem az anyanyelvük volt az angol, mégis teljesen máshogy reagáltak az angol szövegre: például maguktól kezdték el énekelni a refrént.
Az angol szövegű dalok miatt célszerű lenne külföldön is szerencsét próbálnotok.
Igen, jó lenne kimenni, tervezzük is. A Cseh Tamás Program másik alprogramjában is nyertünk, így együtt fogunk turnézni a PASO-val, és az állomások között három román is lesz. Kíváncsi vagyok, hogyan reagálnak majd a dalokra. Természetesen nagyon fontosnak tartjuk a magyar közönséget, de a nyelv miatt érdemes lenne és szeretnénk is külföld felé nyitni. A PASO-val egyébként korábbra nyúlik vissza az együttműködésünk: több közös koncertünk is volt már, így egyértelműnek tűnt, hogy mi leszünk az előzenekaruk. Sokat köszönhetünk az együttesnek, mindig nagyon segítőkészek és támogatnak minket, amiben csak tudnak.
Lassan indul a fesztiválszezon. Milyen terveitek vannak a nyárra?
Szeretnénk minél több fesztiválon részt venni, a nagyokat ? mint a Sziget, a VOLT vagy a Strand ? tartjuk a legfontosabbaknak, ezeken jó lenne fellépni, de természetesen a kisebbeken is szívesen játszanánk. A lényeg, hogy minél több helyszínen, minél nagyobb közönség előtt meg tudjunk jelenni. Az első szabad téri, vagyis a szigetes koncertünkről csak pozitív élményeim vannak. A közönség nagyon barátságos volt, órákkal később is megismertek minket a büfében, odajöttek, gratuláltak, mondták, remélik, hogy legközelebb is jövünk. Igaz, 80?100 főnél nem hallgatták többen a koncertet, de ők nagyon erős közönség voltak. Mindemellett sok tapasztalatot is szereztünk, láthattuk, mennyire fontos tartani az ütemtervet: nem lehet csúszás, mindent pontosan kell csinálni, ott kell lenni időben, gyorsan kell beállni, mert ha mindezt nem teszed, a másik zenekarral szúrsz ki. Ezt megtanulni a profizmus része, erre adott lehetőséget a Sziget.
Szíjjártó Anita