Lehanneur koncepcióját a francia nemzeti mottó, a Liberté, égalité, fraternité, azaz a Szabadság, egyenlőség, testvériség ihlette. Az olimpiai fáklya szimbolizálja az egyenlőséget, a váltófutás alatt használt kisebb üst a testvériséget, míg a Tuileriák kertjében található nagy üst a szabadságot testesíti meg, amely esténként szó szerint a levegőbe emelkedik, szabadon megvilágítva Párizs égboltját.
A design a francia repülés egyik legnagyobb mérföldkövére, a Montgolfier testvérek 1783-as hőlégballon-repülése előtt is tiszteleg. Az alkotás elhelyezése is különleges jelentőséggel bír, hiszen a Tuileriák kertje volt a helyszíne annak a történelmi eseménynek, amikor még ugyanabban az évben az első hidrogénballon is felszállt.
Az üst kifejezetten újszerű technológiai megoldásokkal működik. Bár lángnak tűnik, valójában LED-fények adják a meleg aranyfényt, míg a füst finom vízpára, amelyet a fények megvilágítanak, így idézve elő a láng illúzióját. Ez a megoldás nemcsak látványos, de környezetbarát is, hiszen teljesen szén-dioxid-mentes, ellentétben a korábbi olimpiákon használt gázalapú lángokkal.
A francia designer számára nagy kihívás volt meggyőzni a Nemzetközi Olimpiai Bizottságot és annak elnökét, Thomas Bachot, hogy fogadják el ezt az újszerű „lángot”. Azonban sikerült bebizonyítania, hogy ez a fenntartható, innovatív megoldás méltó a párizsi olimpiai játékokhoz.
Bár a láng hagyományosan kialszik az olimpiai játékok végén, Lehanneur alkotása talán mégis maradandó eleme lehet Párizs városképének, hiszen technológiai megoldásai révén a lánghoz hasonlóan fénylik, de mégsem igényel valódi tüzet. A párizsi polgármester, Anne Hidalgo szándékai szerint az üst hosszú távon is Párizs jelképévé válhat, emlékeztetve a 2024-es olimpiai játékok szellemére és a város történelmi örökségére.
A cikk forrása itt olvasható.