Reisz Gábor ismét forgat

Film

A VAN valami furcsa és megmagyarázhatatlan (2014) után Reisz Gábor ismét személyes hangvételű filmet forgat: a Rossz versek, bár önéletrajzi ihletésű, de fiktív történetet mesél el.

"A 33 éves Merthner Tamás magánélete romokban, mert párizsi ösztöndíját töltő barátnője, Anna éppen most szakított vele" - áll a film szinopszisában.

Tamás összetörve költözik vissza Budapestre, és "a múltjában kezdi keresni a választ arra, hogy a szerelem valóban csak akkor létezik-e, amikor már gyakorlatilag nincs". Ami különlegessé teszi Tamás történetét, az a tálalás erős személyes jellege: a főszerepet - bár nem profi színész - maga a rendező játssza, a jelenetek közül pedig egyet sem vettek fel stúdióban, a százhúsz helyszín közül kivétel nélkül mindegyik valódi. Ilyen a Merthner családnak otthont adó lakás is, amelyben hónapokig zajlott a film készítőinek műhelymunkája. Az eredeti koncepció szerint még az is felmerült, hogy a közvetlen átélés érdekében Reisz Gábor a forgatás idejére beköltözik a lakásba. Ez végül nem történt meg, de ez nem változtat azon, hogy a film főszereplője egy közülünk: a film Tamás és a saját életünkbe egyszerre enged bepillantást. A főszereplőt ugyanaz veszi körbe, mint bennünket, így miközben a szakítást igyekszik feldolgozni, a mi valóságunkat kezdi bejárni térben és időben - így kapunk rendkívül szubjektív képet Magyarország jelenéről és közelmúltjáról, a társadalom elveszettségéről.

A Rossz versekben Reisz Gábor megtartja azt a különös ízt, amely sikeressé tette a VAN­-t, a film azonban sok mindenben meghaladja elődjét. A rendező a VAN sikerét követően nyerte el a cannes-i filmfesztivál által fenntartott rezidensprogramon való részvétel lehetőségét, amelynek keretében öt hónapon át fókuszáltan dolgozhatott Párizsban az új forgatókönyvön; az első-, illetve másodfilmes rendezőket támogató Cinéfondation Residence programba eddig csak négy magyar rendezőnek, többek között Mundruczó Kornélnak és Nemes Jeles Lászlónak sikerült bekerülnie.

A Rossz versek a Proton Cinema gyártásában, a Les Films du Balibari és az RTL Klub koprodukciójában, továbbá a Filmalap 230 millió forint értékű támogatásával készül. Ennek köszönhetően a budapestieket a Balatonnál, illetve Párizsban forgatott jelenetek egészítik ki, de a nagyobb büdzsé a felhasznált technikában is megmutatja hatását: Reisz Gábor igyekezett megtalálni a megfelelő képi stílust minden idősíkhoz, minden jelenethez. Két operatőrével, Bálint Dániellel és Becsey Kristóffal többféle kameratípussal dolgoztak: van, amit 35-ös, 16-os vagy 8 mm-es filmre rögzítettek, de láthatunk majd VHS-sel, DV-kamerával és iPhone-nal felvett részeket is.

A Rossz versek 2018 őszén kerül a mozikba, hogy a főszereplő, Merthner Tamás személyes történetén keresztül kalauzoljon végig minket az elmúlt 25-30 év Magyarországán.

Fotók: Rossz vesrek