Romantikus és szürreális

Képző

Badacsonyi Sándor (1949–2016) grafikus, festőművész Gulliver a kertben című emlékkiállítása a Pesti Vigadóban sokrétű, több alkotói technikában is kiteljesedő életműből nyújt válogatást.

A művész romantikus, szürreális, valamint zenei, irodalmi és bibliai vonatkozású elemekkel átszőtt sajátos képi és álomvilága szín- és formavilágában az esztétikai élményt előtérbe helyező rézkarcain, grafikáin és festményein egyaránt visszaköszön.

Az alkotó olajjal és temperával készült műveit számos csoportos (Antwerpen, Berlin, Bécs, Budapest, Chicago, Frankfurt, Graz, London, Miskolc, New Orleans, Offenburg, Oslo, San Francisco, Sydney, Stockholm, Szeged, Tihany, Torino) és egyéni (Budapest, Hamburg, Nagymaros, Salgótarján, Sopron) tárlaton bemutatták már, azonban olajfestményeit első alkalommal láthatja a nagyközönség a Pesti Vigadóban.

badacsonyi_sa__ndor_1986_o__reg_ho__lgy_600x485.png
Öreg hölgy. Rézkarc (1984)Fotó: rezkarcfitness.blogspot.com

Badacsonyi művészete nehezen találja meg helyét a magyar művészettörténeti gondolkodásban. Első jelentős magyarországi egyéni tárlatának 1986-ban Salgótarján adott helyet, majd egy évvel később a fővárosi Vigadó Galériában is nagyobb válogatást mutatott be műveiből. Kortársai a grafikai művészetek szürrealista jellegű törekvései közé sorolták műveit.

Az Óbudai Galéria Szürrealista grafika címszó alatt mutatta be alkotásait Almásy Aladár, Szemethy Imre, Felvidéki András és Balla Margit képeivel együtt. Ennek dacára Badacsonyi egyedi rajzi világa lassan kiszorult a művészeti gondolkodásból. Ahogy vele együtt a magyar grafika mágikus-mesei vonulata is kívül rekedt a kortárs művészet fő trendjein.

 

duchamp_muterme__600x519.png
Duchamp műtermeFotó: vigado.hu

Badacsonyi külön útja egyenlő távolságot tartott a hivatalos propagandaművészettől és az avantgárdtól. Kortársaitól személyes kapcsolataiban is eltávolodott, és a képein kibontakozó mitikus mesevilágot mindinkább saját választott elefántcsonttornyából szemlélte.

Emlékkiállítása hosszú hallgatás után, az életmű átfogó bemutatásával kíván módot adni arra, hogy munkássága ismét helyet kapjon a művészeti köztudatban.

Badacsonyi Sándor 1949-ben született Budapesten. 1967-ben érettségizett a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban Percz Jenő József képzőművész osztályában. A Magyar Képzőművészeti Főiskolát 1969-ben festőművész szakon kezdte meg, de 1974-ben sokszorosító grafikai szakon diplomázott. Mestereinek Vezér Józsefet, Bernáth Aurélt, Ék Sándort, Raszler Károlyt és Rozanits Tibort vallotta.

A tárlat április 21-ig látható a Pesti Vigadóban.