Kapin István parókus a rangos kiállítást megrendező MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.-ről elmondta: fontos missziót végez a tízéves fennállását ünneplő intézmény, amely Szentandrássy István festőművész mellett a szintén roma Choli Daróczi József író és költő művészetét is elhozta Debrecenbe a Petőfi Irodalmi Múzeummal közösen.
Dr. Puskás István, Debrecen alpolgármestere kiemelte: Szentandrássy István roma alkotó kiállítása is jól fémjelzi, hogy a város évszázadok óta befogadja a kulturális inspirációkat, „adventhez közeledve pedig ez különösen üzenetértékű, hiszen a nyugati kultúránk legszebb ünnepe még erőteljesebben segít megélni az együttélés örömét”.
A Festészet és irodalom összhangja Szentandrássy István művészetében alcímű kiállítás megnyitóján Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója elmondta: a kortárs képzőművészetet szolgálva a MANK feladata, hogy az alkotáshoz lehetőséget és helyszínt teremtsen. Az intézmény felelőssége ennek részeként többek között Szentandrássy István hagyatékának kezelése is. „A roma alkotókat időnként a folklór szempontjából közelítjük meg, holott
a kortárs magyar képzőművészet kiemelkedő tehetsége Szentandrássy István, ránk hagyott életműve pedig a hazai képzőművészet állócsillaga.
Choli Daróczi Józseffel közösen nemcsak fantasztikus életműveket, hanem példákat is hátrahagytak, amiből mindannyian rengeteget tanulhatunk elfogadásról, küzdelemről, felelősségvállalásról” – fogalmazott a tárlattal kapcsolatban, amely vándorkiállításként Kőszegen és Salgótarjánban is bemutatkozott már idén.
Rózsahegyiné Juhász Éva, a Szent Miklós Görögkatolikus Roma Szakkollégium igazgatója a kiállítást megnyitva felelevenítette Szentandrássy Istvánhoz fűződő emlékeit, akitől ő és munkatársai nagyon sokat tanultak hitről, cigány–magyar együttélésről, irodalomról.
A képekben való gondolkodás, valamint a művészetek iránti különös fogékonyság – különösen az irodalom és a képzőművészet összefonódása – figyelhető meg Szentandrássy István alkotásaiban. Irodalmi érdeklődése már fiatal korában megmutatkozott, amikor versek és drámák írásával is foglalkozott. Végül a rajzolás és a képek megjelenítésének fontossága ragadta magával képzelőerejét.
Inspirációs forrását pedig mindvégig a könyvek és a könyvtárak iránti vonzalma jelentette. Festészete kifejezetten irodalmi vonatkozású. Művei a naturalista színektől és a tér hagyományos értelmezésétől elvonatkoztatva poétikus víziót fejeznek ki. A leírt és a lerajzolt gondolatok egymást erősítő mechanizmusában összművészeti eufória bontakozik ki művészetében.
A megnyitón a Lautitia Gyermekkar közreműködött. A kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeum együttműködésével valósul meg. A tárlat kapcsolódó eseményeként megtekinthető a Petőfi Irodalmi Múzeum által létrehozott, Choli Daróczi József munkásságát bemutató Isten homorú arcán című vándorkiállítás. A két kiállítás 2022. január 5-ig látható a debreceni Görögkatolikus Turisztikai Látogatóközpontban.
Képek forrása: MANK