Az alternatívok beveszik Debrecent

Színpad


alternativszemlesajttaj_karsaigyorgy_bytsd-3.jpg
Karsai György

Az idén tizenötödik alkalommal megrendezett Debreceni Alternatív Színházi Szemle (DASZSZ) szeptember 11-15-ig másodszor kap helyet a városban, korábban Szeged szolgált színhelyül a rendhagyó színházi szemle számára.

 
A szervezők célja, hogy egy olyan reprezentatív független színházi fesztivál jöjjön létre, ahol az alternativitás az elsődleges szempont - ismertette a rendezvény egyik fő célkitűzését Hudi László, az Alternatív és Független Színházak Szövetségének elnöke. Nem számít, hogy kőszínház vagy független társulat: a lényeg az egyedi színházi nyelvre való törekvés. Az elnök szerint a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT) mellett szükség van egy olyan fesztiválra, amely ennek a körnek szól: ennek megteremtésére fogott össze az Alternatív és Független Színházak Szövetsége és a Befogadó Színházak Társulása (BESZT). Ahogy azt Magács László, a BESZT elnöke, a Merlin Színház igazgatója is kiemelte: a fesztiválon nem a strukturális, hanem a filozófiai és színházi szempontok érvényesülnek.
 
Az idei fesztivál versenyprogramját Karsai György kritikus, egyetemi tanár közel 150 előadás közül válogatta: véleménye szerint az alternativitás nem értékkategóriát jelent, hanem egy olyan értékfogalmat, amely mindenfajta újító törekvésnek teret nyújt. Ez egyaránt vonatkozhat a szöveghasználatra, a színészi játékra, vagy éppen a díszletre: a fő szempont a látásmód és a megvalósítás mássága, alternativitása. A versenyprogramban a következő tizenkét előadás kapott helyet: Az Örkény Színház Moli?re - Petri György-féle A Mizantrópja Gothár Péter rendezésében érkezik a fesztiválra, Zalán Tibor Rettentő görög vitézét a Stúdió K prezentálja (rendező: Fodor Tamás). A Stúdió K-ból másik előadást is vendégül lát a DASZSZ: a Hű, de messze van Petuski című Venyegyikt Jerofejev-darabot Tamási Zoltán állította színpadra. A programban találjuk még Bársony Júlia Psychotechnikum (Élőkép Társulat, rendező: Bársony Júlia), Ödön von Horváth Kasimir és Karoline (Nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház, rendező: Forgács Péter), Ágens Ira, Tasnádi István Fédra fitness (KoMa Társulat, rendező: Tasnádi István), Kárpáti Péter Szörprájzparti (HOPPart, Sirály), Virág Melinda Szájbanforgó (Közép-Európa Táncszínház), Goda Gábor Törékeny (M Stúdió, Sepsiszentgyörgy), Gergye Krisztián A szatír és a Ladányi-Borlai páros BL című előadását.
 
A produkciókat ebben az évben Kőrösi Zoltán író, dramaturg, Forgách András író és Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatója bírálja majd. A fesztiválon - ahogy Magács László fogalmaz - alternatívok és leendő alternatívok találkozására is lehetőség nyílik, hiszen különböző alkotóműhelyek is bemutatkoznak. Így ott lesznek például a Színművészeti Egyetem első- és harmadévesei, a pécsi Apolló Színkör, vagy éppen a debreceni Ady Gimnázium diákjai is.