'Ami vidéken történik, az nem történt meg''

Színpad

Egy kereskedelmi rádió szombat délelőtti adásában hallottam Szántó Erika film- és színházrendező sirámait a magyarországi kultúra helyzetéről. Ő tizenhárom évig az Egyesült Államokban élt és dolgozott, tehát van összehasonlítási lehetősége és "rálátása" a hazai helyzetre. Arról beszélt - többek között -, hogy a vidéken létrejött művészi teljesítmények ebben a fővárosközpontú országban visszhangtalanok maradnak. Példának hozta fel: "Gáti Oszkár Győrben a világ drámairodalmának jelentős szerepeit játszotta el kiválóan, az országos kulturális sajtóban szinte észrevétlenül. Ezt a kitűnő művészt most egy TV sorozatban ismeri meg az ország, tehát ami vidéken történik, az nem történt meg!"

A kevés kulturális TV-műsor között az ATV Gondolat című műsora volt az, amely kellő terjedelemben, Hegedűs D. Géza és Trokán Péter szakszerű, felkészült műsorvezetése mellett a vidéki (utálom a kifejezést!), tehát a nem fővárosi eseményekről tudósított. Időről időre bemutatták egy-egy színház, képzőművész közösség, zenei együttes tevékenységét. A szerkesztésben hangsúlyt fektettek arra, hogy minél többen jussanak országos ismertséghez. Ez a népszerű - szakszerű kulturális műsor megszűnt. Érezni lehetett, hogy valami nincs rendben, mert szeptemberben megszűnt ennek a csatornának a Szemle című kulturális ajánló műsora.
Ugyancsak megszűnt a Duna TV GONG című - Zalán Tibor szerkesztette és vezette - kulturális program ajánló. Ez azért is szomorú, mert a Duna TV nézőinek jelentős része a határainkon-és tengeren túl tájékozódhatott a kultúra itthoni eseményeiről.
Ismét kevesebb a lehetőség arra, hogy a nem budapesti kulturális eseményekről tudósítást kapjunk.

Az Európa Kulturális Fővárosa 2010 pályázat eredményhirdetése a közeli napokban várható. Nemrég az egyik pályázat írója arról panaszkodott: "híre kelt, hogy politikai háttéralku született, amely szerint Budapest a nyerő."
Arról már nem esik szó, hogy a kiírás hangsúlyt fektet arra, hogy a kultúra decentralizálása érdekében, valamint a régiók kultúrájának megismertetése érdekében lehetőleg ne fővárosok nyerjék el a címet. Erre jó példa az Írország, ahol Európából nézve egy kevéssé ismert, de jelentős kulturális hagyományokkal rendelkező kisváros Cork lett a "befutó".
A döntést a magyar kormány hozza meg, a kultusztárca ajánlása alapján, tehát - mint mindig - a politika határoz a kultúráról. Bízzunk abban, hogyha már egyre kevesebb pénz jut erre a halmozottan hátrányos területre, felelős döntés születik, hogy ne legyen igaza Szántó Erikának:

''Ami vidéken történik, az nem történt meg''