Bartók útjain

Színpad

Bartók gyűjtőútjai hatalmas területet ölelnek fel. Elrejtett falvakat felkeresve bejárta szinte egész Kelet-Európát, különös érdeklődést mutatva a magyarokkal együtt élő szlovákok, románok népzenei hagyományai iránt, felismerve a különböző kultúrák egymásra hatásának jelentőségét. Eljutva így a gyökerekig, ezek a gyűjtések soha nem hallott zenei kincs nyomára vezették, és meghatározó fordulatot jelentettek későbbi munkáiban.
Az előadás szándéka Bartók népzenei gyűjtőútjainak legszebb darabjait eredeti szépségükben és hangzásukban a hozzájuk illő tánctípusokkal bemutatni, másrészt az általuk ihletett népzenei indíttatású Bartók művek egy-egy tételét költői tánckompozíciókkal megjeleníteni.

Bartók útjain
- A Honvéd Táncszínház előadása -

Közreműködnek:
Ács Bea ? zongora
Kovács Attila, Mága Iván ? hegedű
Hegedős együttes

Alkotók:
a Honvéd Táncműhely koreográfusai
Jelmez: Imrik Zsuzsa
Díszlet: Zeke Edit
Népzenei szerkesztő: Ökrös Csaba
Szerkesztő-rendező: Foltin Jolán

Művészeti vezető: Novák Ferenc

Bemutató: 2006. március 24.
Helyszín: Thália Színház

****

Tételek:

? ?Süss fel nap?"
A gyermekvilág tisztasága, az ifjúkor táncos szertelensége, játékossága a Gyermekeknek sorozat néhány darabjára

? Négy szlovák népdal
Szólóének

? Párok
A táncminiatűrök páros viszonyokat jelenítenek meg különböző vérmérsékletű és karakterű előadókkal a 44 duó két hegedűre egy-egy tételére.

? Szerelemtánc
A lírai hangulat, majd az erőteljes zárótétel az egymásra találást, a szerelem szépségét, a tánc örömét, lendületét fejezi ki Bartók: Román népi táncok c. kompozíciójára.

? Gyűjtőutakon
Román falvak és a Székelyföld hangszeres zenéjén, táncain keresztül mutatjuk be azt a kivételes gazdagságot, melyet a két nép együttélése, folklórjának egymásra hatása hozott létre, gyarapítva az egyetemes kultúrát.

? Régi táncdalok
Zárótánc, a Magyar parasztdalok utolsó tételeire, melyben az Egyszerű népdalok monumentális hatású hangszerelése és ritmikájának virtuozitása sodró lendületű fináléra ad alkalmat, megmutatva a teljes tánckar erejét, a többszólamúság zenei és táncbéli szépségét.

Forrás: Honvéd Együttes