Bodrogi Gyula a Nemzet Színésze lett

Színpad


bodrogibundadfima20060426007.jpg
Budapest, 2007. június 28. Bodrogi Gyula Kossuth-díjas kiváló és érdemes művészt választották meg a közelmúltban elhunyt Darvas Iván helyére a Nemzet Színésze cím viselői a Nemzeti Színházban tartott szűkkörű tanácskozáson. A 2000-ben életre hívott címet egyszerre 12 művész viselheti. A kép 2006. április 26-án készült. Bodrogi Gyula Krűger szerepében Gerhart Hauptmann A bunda című komédiájában, a Nemzeti Színház színpadán.MTI Fotó: Nándorfi Máté

A 2000-ben életre hívott " A Nemzet Színésze" cím viselésére a jutalmazottak életük végéig jogosultak, egyszerre tizenketten. "A Nemzet Színésze" címet a kulturális minisztere egyetértésével a Nemzeti Színház adományozza annak, aki fő- vagy epizód-szerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott, 62. életévét betöltötte, illetve négy évtizedet a színészi pályán vagy 20 évadot - évadonként legalább egy szerepben - a Nemzeti Színház színpadán töltött. Az elismerést azzal a céllal hozták létre, hogy a nemzeti színjátszás élő művészei közül kitüntesse a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket elért művészeket.

Az első alkalommal 2000. augusztus 22-én odaítélt címet Agárdy Gábor, Berek Kati, Bessenyei Ferenc, Darvas Iván, Garas Dezső, Kállai Ferenc, Lukács Margit, Máthé Erzsi, Psota Irén, Raksányi Gellért, Sinkovits Imre és Törőcsik Mari kapta meg. Sinkovits Imre helyét 2001-ben Avar István, Lukács Margitét 2002-ben Komlós Juci, Bessenyei Ferencét 2005-ben Zenthe Ferenc, Agárdy Gáborét 2006 elején Szabó Gyula örökölte meg. Utoljára 2006 szeptemberében került sor szavazásra, amikor Zenthe Ferenc helyére Király Leventét választották meg.
 
ÉLETÚT

bodrogidfima20040928033.jpg
A kép 2004. szeptember 28-án készült, Bodrogi Gyula Willy Loman szerepében Arthur Miller Az ügynök halála című színművében a Thália színházban.MTI Fotó: Nándorfi Máté

Bodrogi Gyula Budapesten született 1934-ben, s pályáját néptáncosként kezdte, a SZOT együttes szólótáncosa volt 1951 és 1954 között. 1954-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskola hallgatója lett, melynek elvégzése után, 1958-ban a József Attila Színházhoz szerződött. A társulat tagja volt egészen 1982-ig, mikor is a Vidám Színpadhoz került, ahol a színészet mellett több más funkciót is betöltött: volt művészeti igazgató, igazgató-rendező, majd 1996 és 2002 között a Vidám Színpad Kht. ügyvezető igazgatója. 2002-ben, miután megvált az igazgatói poszttól, a Vidám Színpad örökös tagjává választották. 2003-ban Jordán Tamás igazgató a Nemzeti Színházhoz szerződtette. Bodrogi Gyula 1975 óta a Színház- és Filmművészeti Főiskola (2000-től egyetem) tanára.
     Pályájának kezdetén elsősorban kortárs és klasszikus darabok karakterszerepeit osztották rá, ám jószemű rendezői hamarosan felismerték komikusi tehetségét is, s ettől kezdve a könnyű műfaj egyik legjellegzetesebb képviselője lett. Szívesen szerepelt zenés-táncos darabokban, melyekben páratlan tánctudását és muzikalitását megcsillanthatta. Emlékezetes alakítást nyújtott a Szókimondó asszonyság, az Imádok férjhez menni, az Egy szerelem három éjszakája, A kaktusz virága, a Koldusopera, a Szomorú vasárnap, a Charley nénje, a Kabaré című darabokban. Rendezőként is szívesen nyúlt a könnyedebb, elsősorban a zenés darabokhoz.


bodrogitorocsikf__ev19640526092.jpg
A kép 1964. május 26-án készült, Törőcsik Mari és Bodrogi Gyula.MTI Fotó: Keleti Éva

    A mozivásznon 1957-ben tűnt fel a Külvárosi legenda című Máriássy Félix rendezte filmben, s utána szinte évről évre hívták filmezni. Emlékezetes filmje volt a Házasságból elégséges (akkori felesége, Törőcsik Mari volt partnere), a Hattyúdal, a Húsz óra, a Tanulmány a nőkről, a Fuss, hogy utolérjenek, a Szépek és bolondok, a Hogyan felejtsük el életünk legnagyobb szerelmét?. Az ő alakítása volt a Szerencsés Dániel megtört családapa-figurája, az Idő van mogorva üdülőgondnoka, a Titánia, Titánia avagy a dublőrök éjszakája négyes főszerepe, a Főtitán és három dublőre. Ezzel a szereppel elnyerte a legjobb férfialakítás díját a svájci Vevey-ben 1989-ben, majd 1991-ben a bulgáriai Gabrovóban. Könnyed természetességének és elmélyült jellemábrázolásának köszönhetően filmszínészként is a közönség kedvencévé tudott válni.
    Legnépszerűbb szerepei azonban mégis a televízióhoz kötődnek: rekedtes hangját gyakran kölcsönzi mesefiguráknak, s így Süsü, a sárkány jószívű, kicsit mókás főhősének, s az ő hangján szólalt meg a Kérem a következőt Csőrmestere, valamint a Vuk kárörvendő varjúja is. A Linda című tévésorozatban pedig ő alakította a Görbe Nóra játszotta címszereplő színész édesapját. A tévében a mai napig is gyakran feltűnik, kedvelt szereplője a különböző showműsoroknak és kabaréknak.
    A művészről köztudott, hogy szenvedélyes vadász, s ebben a minőségében már szinte minden nagyvad trófeáját megszerezte. Hobbijáról könyvet is jelentetett meg A vadász néha főz is címmel, melyben legkedvesebb vadásztörténeteit és receptjeit adta közre.
    Kétszer nősült, s mindkétszer szakmabelivel kötötte össze sorsát: első felesége, Törőcsik Mari, a második pedig Voith Ági. Ez utóbbi házasságából született Ádám fia is.
    Munkásságáért több alkalommal is kitüntették: Jászai Mari-díjat kapott 1962-ben és 1967-ben, 1973-ban érdemes művész, 1983-ban kiváló művész lett, 1995-ben pedig művészi pályájának elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztjét kapta meg, 2005-ben Kossuth-díjjal tüntették ki.

 
 
Bodrogi Gyula: a nemzet színésze cím "mindent jelent"
"Ez mindent jelent" - mondta a nemzet színésze címről az MTI-nek Bodrogi Gyula, akit csütörtökön egyhangú szavazással választottak maguk közé művésztársai. "Ez egy olyan elismerés, amelyet, ha a szakma odaítél, annál többet nem lehet elérni" - tette hozzá a Kossuth-díjas kiváló és érdemes művész.
Egy hónapja a POSzT-on 

    Bodrogi Gyula úgy fogalmazott: "ha a szakma krémje, a szakma eleje így döntött, akkor ez minden elismeréssel felér".
    A színész elmondta, úgy gondolja, hogy a kitüntető címet munkájának, a Nemzeti Színház és a József Attila Színház tagjaként, valamint a Vidám Színpad igazgatójaként eltöltött éveknek köszönheti.
    "Sokat dolgoztam, de jó kedvvel" - fűzte hozzá.
    Eljövendő munkáiról szólva beszélt arról, hogy már próbálják, és a nyáron Kőszegen mutatják be A méla Tempefői című darabot, majd augusztus végétől a József Attila Színházban kezd próbálni.     Ezt követően Szolnokon rendezi a Két úr szolgája című Goldoni-darabot, a Nemzeti Színház színpadán pedig Szász János rendezésében Csehov Három nővér című színművében Csebutikin, az orvos szerepét alakítja.
    Mint mondta, pályáját drámai szerepekkel kezdte - II. Richárd, Üvegfigurák -, de megformált vígjátéki figurákat is.     
    Hozzáfűzte: számára nincs különbség a kettő között, azt csak a közönség érzi, mert az egyiken nevet, a másikon sír. "Ez az ő dolga, nekem meg a szerepet kell játszani" - mutatott rá.
    Bodrogi Gyula a Nemzeti Színházban jelenleg öt előadásban szerepel: az Oidipusz, a Lear király, A bunda, a Macskalápon és a Holdbeli csónakos című darabban. A József Attila Színházban pedig a Játék a kastélyban, az Aranycsapat, a Járom az utam és a Csak kétszer vagy fiatal című produkcióban lép fel.
    Mint mondta, attól függően, hogy az előadásokat hogyan egyeztetik, egy hónapban 10-18 alkalommal lép színpadra.
    Legközelebbi munkáiról elmondta: csütörtökön este Koltai Róbert Megy a gőzös című filmjének narrátor szövegét veszik fel, szombaton pedig a Nyár a Lánchídon programsorozat keretében a pesti hídfőnél Voith Ágival lép fel, részleteket adnak elő a Járom az utam című előadásból.