Budapesti Őszi Fesztivál - harminc helyszínen

Színpad

(MTI) - Mindaz, ami a fesztiválon megjelenik, "ötven éven keresztül gyakorlatilag a föld alatt létezett, az ellenkultúra volt, a hivatalos kultúra elleni ellenkultúra, minden: a színház, a zene, a képzőművészet" - mondta Demszky Gábor főpolgármester, aki a jövőbeni tervekről szólva elmondta, célja, hogy a volt Óbudai Gázgyár területén tervezett központban az "ellenkultúra" helyet kapjon.

Hozzátette: jövő októberben, az egykori gázgyár területén felállítandó színpadon lehetne előadni az 1956-os szabadságharc 50. évfordulójára írandó operát.

Schiffer János főpolgármester-helyettes az október 14-én kezdődő tíznapos fesztivál programjai kiemelte Hölderlin Empedoklész című drámáját, amelyet a Maladype - Találkozások Színháza elnevezésű társulat ad elő, a közelmúltban európai elismerést nyert Balázs Zoltán rendezésében.

Kovalik Balázs, az eseménysorozat művészeti vezetője elmondta, a fesztivál adoptálta a Nemzeti Kulturális Alapprogram (NKA) "A jövő művészei - művészek a jövőnek" című programját, amelynek célja, hogy segítse a fiatal művészek bemutatkozását.

Harsányi László, a NKA elnöke közölte, a kezdeményezéssel a fiatal művészeket szeretnék "piacra" segíteni. Az NKA 16 produkciót támogat - tette hozzá.

Zimányi Zsófia, a Budapesti Fesztiválközpont Kht. ügyvezető igazgatója elmondta, az eseménysorozat költségvetése mintegy másfélszerese az eddigiekének, azaz 182 millió forint. Ennek 69 százaléka állami támogatás - jegyezte meg.

A fesztivált az október 14-ére felépülő Info-pavilonban nyitják meg, amely információs központként, "építészeti felkiáltójelként" is funkcionál majd. A helyszínről még nem döntöttek.

Pont: Itt: Most címmel köztéri szoborkiállítás látható majd a Blaha Lujza, a Deák, a Kálvin, a Moszkva és a Szent Gellért téren, az Oktogonon, valamint a Ferenciek terén.

A fesztivál keretében első ízben rendeznek Táncfilm Fesztivált Magyarországon. Az Örökmozgó Filmmúzeumban többek között életképek, humor és test témában vetítenek majd rövidfilmeket.

Az eseménysorozat alkalmával mutatják be Jeney Zoltán 1987 óta készülő nagyszabású zeneművét, a Halotti szertartást. Az első teljes előadást október 22-én tartják a Művészetek Palotájában.

Egy másik kuriózum: Budapestre látogat a legendás berlini Volksbühne. A társulat Frank Castorf rendezésében mutatja be A Mester és Margarita című darabot.

A fesztivál keretében rendezik meg a Design hetet. A szervezők elmondták, hogy technikai okok miatt nem tudják megtartani a művészeti egyetemek találkozóját, a Művészetek kertje című rendezvényt.