Bujtor Istvánra emlékeztek Veszprémben

Színpad

 Bujtor István

(MTI) - A Petőfi Színház egykori igazgatójára felesége mellett Kern András, Kossuth- és Jászai Mari- díjas Kiváló és Érdemes Művész, valamint Mészáros Géza, háromszoros magyar bajnok vitorlázó, versenyzőtárs emlékezett, a beszélgetést Varga Róbert újságíró vezette.
 

Oberfrank Pál, a Petőfi Színház igazgatója jelen időben beszélt Bujtor Istvánról, mert mint mondta: még mindig közöttünk van, máig érződik hatása a teátrumban.
 
"Hihetetlen, hogy nem él, tegnap volt a születésnapja...szomorú vagyok" - válaszolta Bujtor Judit a kérdésre, hogyan készült a beszélgetésre. Első találkozásuk "indexen van" - mondta később nevetve, majd némi unszolásra elmesélte, hogy már gyerekkorukban is ismerték egymást, egy házban laktak, aztán évekkel később szerelmi kapcsolat szövődött közöttük, és 30 évig együtt éltek. Borzasztó szórakoztató ember volt, nem lehetett unatkozni mellette. Amerre megfordult, mindenki szerette, és ő is szerette az embereket. Ajándék volt vele élni - részletezte Bujtor Judit.
 
Bujtor szerette a sportot, minden futball eredményt ismert, figyelemmel kísérte a teniszt, maga is teniszezett, és kettesben sokat szókirakóztak, amihez néha "békebírót" kellett hívni. "Ember volt, közhely nélkül" - mesélte Bujtor Judit. Hozzátette: férje tisztelte az időseket, főként a pályatársakat, a gyerekekkel pedig tüneményesen viselkedett.
 
Legendás humoráról Mészáros Géza több szórakoztató történettel emlékezett meg. Kern András közös balatoni emlékeiket idézte fel. "Az egész északi part össze van bujtorozva" - jelentette ki, hogy érzékeltesse, számos helyen forgattak filmet, jártak vendéglátóhelyekre, írtak jeleneteket.
 
Remek művészbarát, jó kolléga volt - festette le Bujtor Istvánt. Mint mondta: a humorban is egymásra találtak, egy húron perdültek, ami a munkában is megmutatkozott.
 
"Jó fiú volt, melegszívű srác, számomra olyan, mintha osztálytársam lett volna. Hiányzott belőle az irigység, ami ritka a mi pályánkon" - hangsúlyozta a színész. "Sokáig fogunk rá emlékezni, titkát elvitte magával" - tette hozzá.
 
A veszprémi színház igazgatói posztjának elvállalását alaposan megfontolta. Mint özvegye megjegyezte, örült a döntésnek, mert Bujtor abban az időszakban éppen "nem volt jó passzban". A színházban viszont jó csapatot hozott össze, sikert ért el, "ebben is büszke lehettem rá" - mondta Bujtor Judit.
 
Igazi nagy színész volt a magyar film arany korában, ezt nem szabad elfelejteni - emlékeztetett Kern András. Míg Mészáros Géza azt emelte ki, hogy Bujtor sokoldalú és művelt "reneszánsz ember" volt. "Ezek után látjátok, mit vesztettem" - zárta le a visszaemlékezést Bujtor Judit. A pódiumbeszélgetés után a Petőfi Színház falánál megkoszorúzták Bujtor István emléktábláját.
 
A színművész emlékét vasárnap Tihanyban több rendezvénnyel idézték fel.