Csak jó és rossz színház létezik - Alternatív Színházi Szemle Debrecenben

Színpad

Szögi Csaba, a Független Színházak Szövetségének (FSZSZ) elnöke elmondta, az első szemlét Budapesten, 1994-ben tartották, ekkor mindössze tízen léptek fel. A főváros nyolc évig adott otthont a seregszemlének. Az elnök ezután döntött úgy Hudi Lászlóval, az FSZSZ alelnökével, hogy a reprezentatív szemlét egy vidéki városban tartják,  hogy "kitűnjön a nagy rendezvények forgatagából".   A rendezvényt 2004-ben a Szegedi Szabadszínházak  Fesztiválja fogadta be; egészen 2007-ig tartották a csongrádi megyeszékhelyen az immáron kísérőrendezvényekkel feldúsított   fesztivált. Ezután - a szervezők  kívánságára - a rendezvény Debrecenben lelt igazi otthonra.
 
Halász János, a város alpolgármestere, az Országgyűlés Kulturális Bizottságának alelnöke kifejtette: fontos, hogy a város kulturális vonzereje növekedjen a fesztivál kapcsán.
 

alterfeszt_sajttaj_karsaigyorgy_bytsd.jpg
Jobbra Karsai György
 
Az idei versenyprogramban szereplő alkotásokat 149 közül Karsai György, esztéta, kritikus, színháztörténész válogatta. A szakember elmondta, felkérésekor  egyetlen feltétele volt, hogy az alternativitást ne kelljen tartalommal megtöltenie. Színház csak kétféle van, jó színház és rossz színház. "A saját ízlésem és értékítéletem szerinti legjobb előadásokat válogattam be."
 
"Ha mégis el kell mélyednem abban, hogy az alternativitás mit jelentett számomra, akkor azt kell mondanom, hogy feltétlenül művészi hozzáállást. Nem esztétikai kategória, hanem az a fajta gondolkodásmód, amellyel az alkotók és  a produkció létrehozásában minden résztvevő az adott, bemutatásra szánt művet megközelíti, arról újat tud mondani és ezt velem mint nézővel meg is tudja értetni" - magyarázta Karsai, akinek véleménye szerint a válogatás teljes keresztmetszetét adja annak, ami ma Magyarországon jó minőségben a színházakban történik.
 
A versenyprogram mellett a szervezők beiktattak egy "Bemutatkoznak a műhelyek" elnevezésű programot is.
 

alterfeszt_sajttaj_hudilaszlo_bytsd-2.jpg
Hudi László
 
Az idei fesztiválra két táncos előadást válogattak be, de az előadások többsége a leghagyományosabb műfajok, a tragédia és a komédia műfajába illeszkedik.
A szemlén a látogatók megtekinthetik többek között Moli?re Mizantróp című művét Gothár Péter rendezésében, Tasnádi István Fédra fitnessét a szerző rendezésében, a HOPPart Társulat Szörprájzparti című előadását. Bemutatkozik a sepsiszentgyörgyi M Stúdió a Törékeny című darabbal. A versenyprogramban szerepel még a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Kasimir és Karoline című előadása, Forgács Péter rendezésében, a Gergye Krisztián társulat pedig A szatír című előadással indul a szemlén.
 
A szemle zsűrijében Forgách András író, Gáspár Máté, a Krétakör ügyvezető igazgatója, valamint Kőrösi Zoltán dramaturg, író foglal helyet.
 
A szemle keretén belül "Mi az alternativitás?" címmel konferenciát szerveznek, olyan előadók fejtik ki gondolataikat a témáról, mint Gulyás Gábor, a MODEM igazgatója, Hartyándi Jenő, a Mediawave egyik alapítója, Csizmadia Tibor rendező, Hudi László, Karsai György, Nánay István kritikus, valamint Szalai-Szabó István, a Városi Színház Kht. igazgatója, a következő év válogatója.