Csinálják a fesztivált

Színpad

A Szabadtéri Színházak Szövetsége igyekszik az ország meghatározó, általában több évtizedes múltra visszatekintő, jónevű szabadtéri teátrumait egy szervezetben egyesíteni, hiszen a közös érdekeknek közös képviselet kell, különösen akkor, amikor a pénzforrások egyre szerényebben csordogálnak. S bár a szövetség tájékoztatóján több fesztiváligazgató megemlítette a financiális háttér elbizonytalanodását, összességében mégis gazdag, helyenként igazi színházi vagy zenei ínyencfalatokat kínáló programra számíthat az, aki az ország bármelyik szegletében ellátogat egy-egy nyári előadásra.
Június 6-án a Szövetség nevében Gedeon József ügyvezető, a Gyulai Várszínház igazgatója adta át első ízben az Amfiteátrum-díjat. A Kiss György Munkácsy-díjas képzőművész tervezte plakettet először Blaskó Péter színművésznek nyújtották át, aki országszerte szinte már valamennyi fontos szabadtéri helyszínen fellépett. A Nemzeti Színház színművésze szerint a nyári színházi munkákat elsősorban az új találkozások miatt kedveli: így ismerkedett meg néhány éve Gyulán Bocsárdi László sepsiszentgyörgyi rendezővel, aki ebben az évadban a budapesti Nemzetiben Lear király szerepét osztotta rá.
Idén sem kell a fővárosi színházrajongóknak attól tartaniuk, hogy végigunatkozzák a nyárestéket. A Szabad Tér Színház a háromezer fős Margitszigeti, illetve az ezer fős Városmajori Szabadtéri Színpadon hirdette meg programját. A nézőtér mérete meghatározza a programot, melyben túlsúlyban vannak a zenés színházak. Al di Meola koncert, a Drakula című musical, az Elton John jegyezte Aida - csak néhány a június elejétől szeptember közepéig tartó rendezvénysorozat fontosabb eseményeiből. Budapest közelében Esztergom, Szentendre és Zsámbék várja a színházrajongókat. Esztergomban egy Bambergből érkező musical ősbemutatója lesz műsoron, de a határon túli magyar színházak is képviseltetik magukat: Szabadkáról és Révkomáromból érkeznek majd előadások. Szentendrén Szent Iván-éjtől Szent István napjáig tartanak a programok. Minifesztiválokon emlékeznek meg többek között a montmartre-i művésznegyedről vagy a Duna folyóról, de vendégelőadásokat várnak Beregszászról és Norvégiából is. A Zsámbéki Színházi Bázis idén is színes programot állított össze: lengyel, bolgár, orosz és amerikai rendező bemutatóját is láthatjuk. Ahogy minden évben, a szervezők idén is választottak egy témát, melyet több megközelítésben mutatnak majd be különböző színházi csoportok. Antik hősnők kerülnek fókuszba három Medea- és egy Phaedra-feldolgozás erejéig.
A nyugati határszélen Kőszeg és Zalaegerszeg várja a színházbarátokat. Az idén negyedszázados Kőszegi Várszínházban Jordán Tamás rendezi majd Csokonaitól A méla Tempefőit. Az idén jóval szerényebb költségvetéssel gazdálkodó Zalai Nyári Színházak programjából ki kell emelni a visszavonuló Felkai Eszter jutalomjátékát, A hölgy fecseg és nyomoz című bűnügyi bohózat női főszerepét. A kecskeméti Katona József Színházban idén is koprodukcióban mutatnak be egy darabot. A kecskeméti direktor, Bodolay Géza újra Shakespeare-t rendez: A windsori víg feleségek-et.
A Dél-Alföldön Szegedet és Gyulát lesz érdemes felkeresni. A Szegedi Szabadtéri Játékok idei műsorterve is a könnyedebb műfajokat részesíti előnyben: a Macskák és a Rudolf című musicalek mellett műsorra tűzik a Marica grófnőt, de lesz még Török tánc-show is, és visszatér Szikora János tavalyi Bánk bán-rendezése. Gyulán két fesztivál zajlik majd párhuzamosan: a III. Shakespeare-fesztivál alighanem legfontosabb külföldi előadása a litván Meno Fortas Othellója lesz, a magyar mezőnyből Szász János Lear király-premierjét kell kiemelni. A címszerepben Derzsi Jánost láthatjuk majd. Vidnyánszky Attila a Várjátékok visszatérő vendége: beregszászi csapatával idén a Liliomfit viszik színre.
Bár Budapesttől a legtávolabb esik, mégis érdemes lesz ellátogatni Kisvárdára, ahol június 21-30. között 19. alkalommal rendezik meg a Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválját, amely 16 kőszínházat és öt bábszínházat lát vendégül idén. A Duna Televízió révén jelentékeny újítások várhatók a fesztivál életében: naponta helyszíni közvetítésekkel, portrébeszélgetésekkel jelentkezik majd a tévécsatorna, de a fesztivál ideje alatt videotékát is üzemeltetnek majd, hogy a fiatalabbak is megismerjék a régi, nagy színházi előadásokat. A szakmai beszélgetéseket idén először Ascher Tamás és Fodor Tamás vezeti majd Kisvárdán. Darvay Nagy Adrienne, a fesztivál egyik művészeti tanácsadója összefoglalójában Európa-szerte egyedülálló színházi rendezvénynek nevezte a kisvárdai fesztivált, amely egyszerre tud nemzeti és nemzetközi lenni.