(MTI) - A tavalyi évben a kritikusok által a legjobb gyermek- és ifjúsági színházi előadásnak választott produkciót Vidovszky György rendezte - olvasható a színház közleményében. Mint írják, a Tasnádi István igaz történeten alapuló drámájából készült előadás különleges látványvilágát az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének fiatal szakemberei, Sárosi Anita intermédia-művész és Vicsek Viktor multimédia-fejlesztő alkotta.
Mivel a történet jó része virtuális környezetben játszódik, az előadásban nincsenek díszletek. A jelenetekre és a szövegre reflektáló, projektorral vetített statikus és mozgó képek az üres falakon futnak, amelyek így állandóan változó elektronikus paravánként jelenítik meg a tizenévesek világát.
Az uniós Platform 11+ program keretében a középiskolásoknak készült előadás tavaly a Kritikusok Díja mellett a májusban rendezett Gyermek- és Ifjúsági Színházi Szemle fődíját és egyik különdíját is elnyerte.
A 2009 szeptemberében indult Platform 11+ uniós együttműködés a 11-15 éves korosztálynak szóló új előadások születését segíti elő. A projektben részt vevő 12 ország 13 ifjúsági teátrumának írói, rendezői, színházpedagógusai iskolákba látogatnak megismerni a kamaszok életét, problémáit, majd történeteikből színdarabokat készítenek. Az országok kulturális és társadalmi sajátosságainak bemutatását is ösztönző programmal a Kolibri régi törekvése vált valóra: a külföldi sikerdarabok után hazai szerzők magyar tizenévesekről írt művei kerülnek színpadra.
"A Platform 11+ együttműködés nagyon jól megfogalmazza az ifjúsági színház lényegét: az előadásoknak olyan témáról kell szólniuk, ami a kamaszokat érinti" - idézi az előadás ismertetője Vidovszky György szavait, aki hozzáteszi, hogy ennél jobb, a tinédzserek életétben meghatározó szerepet betöltő jelenséget, mint a web 2.0, nem is találhattak volna az előadás témájának.
A rendező szerint a Cyber Cyrano nem csupán egy internetes átverés elbeszélése, hanem annak a közegnek a megjelenítése, amelyben a kamaszok szabadidejük meghatározó részét töltik. Az előadás arról szól, amilyen kérdések elé a web 2.0 is állít bennünket. Mennyire számítanak a külsőségek? Kik vagyunk valójában? Azok, akik a való világ mindennapjait éljük, vagy azok, akiknek egy nick mögött az interneten mutatjuk magunkat? Mi történik, ha a két világ találkozik egymással, és a virtuális térben elkövetett tetteink nagyon is valóságos következményeivel kell szembenéznünk?