Dalra fakad a Manderley-ház asszonya

Színpad

Vannak olyan kézenfekvő témák, klasszikus és örökérvényű történetek, amelyek szinte kiáltanak a megzenésítésért: jól példázza ezt az Elisabeth és a Mozart! című musical is. Az említett darabok szerzőpárosa, a szabadkai születésű Lévay Szilveszter (Sylvester Lévay) zeneszerző és Michael Kunze szövegíró ezúttal azonban egy egészen sejtelmes és kísérteties történetet ültetett át a zene nyelvére. A Rebecca - A Manderley-ház asszonya című zenés darab alapjául Daphne du Maurier harmincas években megjelent regénye, a Rebecca, illetve Alfred Hitchcock - Laurence Olivier és Joan Fontaine főszereplésével, a könyv alapján 1940-ben megrendezett - filmje szolgál. A misztikummal, rejtélyekkel teli történet egy özvegy férfi és egy védtelen nő szerelmét meséli el, akiknek a halott feleség szellemével és kölcsönös bizalmatlanságukkal, kételyeikkel kell megküzdeniük.

 

rebecca_sajtaj_operett_polyaklilla_szinetardora_bereczkyzoltan_bytsd-6.jpg
 Polyák Lilla, Szinetár Dóra és Bereczki Zoltan
 
A Budapesti Operettszínház 2010. március 19-én a Tavaszi Fesztivál keretében mutatja be a magyar változatot, amelyről az előadás sajtótájékoztatóján Kerényi Miklós Gábor művészeti vezető kijelentette: ez egy magyar zeneszerző magyar bemutatója. Szerinte Lévay Szilveszter munkáiban benne van a nemzetköziség, a világgal való gondolkodás, amely a magyar gyökerekkel együtt egy igazán izgalmas produkciót eredményezett. A magyar előadás rendezője - az operettszínház eddigi Lévay-Kunze-bemutatóival ellentétben - ezúttal nem Kerényi Miklós Gábor, hanem a színház "ifjú, erőteljes, kemény" főrendezője, Béres Attila. A rendező szerint a Rebecca olyan, "mintha Kant a csodálatos természetű szépség helyett a csodálatos természetű szerelmet írta volna meg", és talán Hitchcock is erről próbált meg beszélni a filmjében. "Ez nem egy kvázi show-musical, hanem ízig-vérig színház" - érzékeltette az alapul szolgáló műből származó kihívást. A rendező szuperlatívuszokban nyilatkozott a próbafolyamatról: szerinte egy ilyen szívbemarkoló történetet mindenkinek gyönyör elmesélni.
 

Az eseményen jelen volt a zeneszerző Sylvester Lévay is: bevallása szerint fantasztikus élmény a számára, hogy az anyanyelvén tudja "megélni", élvezni a darabját. Korábbi tapasztalatai alapján elmondta: Budapesten mindig kiváló szereposztással és világszínvonalú művészekkel találkozik, emellett erős barátság fűzi ehhez a színházhoz. (Nem beszélve arról, hogy mindennap háromszor eszik borjúpörköltet almapaprikával - tette hozzá humorosan.) A kettős szereposztásban Maxim de Winterként Bereczki Zoltánt és Szabó P. Szilvesztert, a női főszerepben Szinetár Dórát és Vágó Zsuzsit láthatjuk.