Dobozy Imre: A tizedes meg a többiek

Színpad

A Dobozy Imre regényéből készült, 1965-ben bemutatott film igazi legendává vált, mely nemcsak merész témájának és történetének, de kiváló szereposztásának is köszönhető. Sinkovits Imre (Tizedes), no meg a többiek parádés alakítása bizony feladja a leckét az utókornak. A legendák "újraélesztése" mindig kétélű fegyver: a jó emlék vonzza a közönséget, de néha túl sok elvárást, összehasonlítást eredményez. A regény színpadi változata Korognai Károly rendezésében, Balikó Tamással a főszerepben kerül színre, Veszprémben.
 
A II. Világháború utolsó óráiban zajló történet a kisember tűrő- és alkalmazkodóképességéről szól a "történelmi átjáróházzá" vált Magyarországon. A vígjáték főhősének, Molnár tizedesnek legfőbb motivációja (és valljuk be őszintén, teljesen jogosan) túlélni a háborút. Hozzá csatlakozik még a túlélésben egy egész kis háborús kolónia: három katonaszökevény, egy sebesült orosz katonalány, egy kommunista munkaszolgálatos, valamint az egyetlen jogos kastély-lakó: Albert, az inas. A vegyes társaság társadalmilag, politikailag és emberileg is más-más álláspontot képvisel, a történelem azonban mégis összekovácsolja, és egy irányba tereli őket.
 
A háborús kalandokban persze nem kerülhető el az ellenség, ami változó arányban német és szovjet, s ha már nincs lehetőség a menekülésre, hát elébe megyünk a bajnak: a szovjet hadifogságból egy partizán-osztag szervezése a kiút. A csapat önként és dalolva vesz részt az akcióban, de Molnár Tizedes ezt pláne szeretné ép bőrrel megúszni, s inkább kimaradna a partizánkodásból. Megtehetné, ha nem lenne a történet főhőse, de így, az utolsó pillanatban azért mégis csatlakozik a többiekhez.
A tizedes meg a többiek ironikus korkép, merész kritikája a háborúnak, s ezen keresztül a háborúzó feleknek: az embereknek és a társadalomnak. Az állandó életveszélyben az emberek megváltoznak, fogalmaink és tetteink átértékelődnek. A nevettetés pedig a legjobb módszer, hogy mindezeknek tudatára ébredjünk.
 
Dobozy Imre

A TIZEDES MEG A TÖBBIEK

Veszprémi Petőfi Színház
2005. október 28. 19 óra

Tizedes: Balikó Tamás m.v.
Albert: Baj László
Gálfy: Mátyássy Szabolcs
Szíjártó: Koscsisák András
Szása: Halas Adelaida
Gáspár: Kiss T. István
Fekete: Keresztes Gábor
Suhajda: Deme Róbert
Erdész: Nyirkó István
Dunyhás: Máté P. Gábor
SS hadnagy: Kőrösi Csaba
Krasznavölgyi: Tóth Loon
Walter: Szűcs László

Díszlettervező: Vayer Tamás
Jelmeztervező: Rippl Renáta
Rendezőasszisztens: Pápes Mónika

Rendező: Korognai Károly

Fotó: Huber Péter