Don Carlos-t próbálják Kecskeméten

Színpad

1974-ben Ruszt József rendezte az országos hírű, nagyszerű Carlos előadást Kecskeméten, amelyben Gábor Miklós II. Fülöpöt, Farády István Carlost játszotta. Sajnos egyikük sincs már közöttünk, de az akkori előadás a televíziós közvetítésnek köszönhetően sokak emlékezetében él. Sokszor fölvetődik a kérdés: X.Y. emlékezetes sikere után szabad-e ismét műsorra tűzni ezeket a műveket? Az igazi színházi emberek valódi kihívásnak érzik, és nagyobb erőbedobásra sarkalja őket az ilyen feladat. A közönség oldaláról nézve, felnőtt egy új generáció, és akik látták a legendássá vált sikeres előadásokat, kíváncsiak az újak teljesítményére.
Alföldi instruál
 
2005-ben Alföldi Róbert állítja színpadra Schiller remekművét. A próba szünetében a Terasznak elmondta - ez egy Hamlet-i történet, amely a fiúk és apák örök küzdelméről szól. Nyugodtan felfoghatjuk "generációs" problémájú darabnak is.
A Kecskeméti Katona József Színházban most készülő előadásban Kőszegi Ákos II. Fülöp, Carlos szerepében egy fiatal, ígéretes tehetség Makranczi Zalán párharca ígér nagyfeszültségű összecsapásokat a két korosztály között. A királynő szerepében Kéner Gabriella igazolhatja, hogy prózai szerepben is kiemelkedő alakításra képes.
Kéner Gabriella (királynő) - Makranczi Zalán (Don Carlos)
 
Schiller 1787-ben elkészült műve a XVI. századi spanyol udvarban játszódik. A dráma középpontjában egy gyötrődő fiatalember áll, CARLOS: a jó szándékú, de gyenge akaratú, nekilendülő, de elcsüggedő, közéleti feladatainak tudatában levő, de magánéletében felőrlődő fiatalember
Carlos szerelmes mostohaanyjába, apja feleségébe, Erzsébetbe. A király ezt nem tudja, de az udvari intrikusok, hogy az apát végképp szembefordítsák fiával, fondorlatos úton tudomására hozzák Carlos titkolt vonzalmát
A fiút szinte kettészakítja a visszahúzó, tiltó apa, II. Fülöp király, a hollandiai szabadságért lelkesedő, küzdő jó barát, Posa márki.
A király mögött ott áll, mint a "sötétség démona": a Nagy Inkvizítor; Posa mögött ott áll - mint példa a világosságra és az emberségre -, a németalföldi forradalom
Szántó Péter asszisztens - Alföldi Róbert
 
Alföldi rendezéseinek állandó stábja Gyarmathy Ágnes jelmeztervező, Kentaur díszlettervező és Vörös Róbert dramaturg, ez az összeszokott "csapat" már kabalának számít. Amelyik színházban munkához látnak, ott nagy esély van a sikerre!
Bemutató: 2005. november 18-án, pénteken este 7 órakor a Nagyszínházban.

Fotó: Kadelka László