Kiss Manyi |
(MTI) - Szebeni Zsuzsa, a tárlat kurátora elmondta: a Kossuth- és Jászai-díjas, érdemes művészről készült fényképek jó része eddig nem került a nyilvánosság elé. A fotókat tematikusan csoportosították, az Elindultam szép hazámból, Zágonból... címet viselő első részben látható többek között a kántortanító apa és dalárdája, a zágoni kántorlakás, Manyika az édesapával és annak feleségével, valamint Szőcs Albert nevelőapával. A Házasság, szerelmek blokkban vitrin mögé kerül Uferini Fredi, a férj, Bakonyi János, azaz Nyúl úr, a sírig tartó élettársi kapcsolat és Károlyi István gróf.
A harmadik rész a családot mutatja be, a negyedik az otthont, az Árnyas úti bérvillát, a Széher úti kertes házat és az utolsó, Szépvölgyi úti lakást. Külön fejezetet szentel a tárlat a természetkedvelő Kiss Manyinak, a virágok és állatok szerelmesének, ezt követik a Törőcsik Marival, Komlós Jucival, Márkus Lászlóval, Tolnay Klárival, Huszti Péterrel készült közös fotók, a hetedik rész a Temetés, megemlékezések, emlékhelyek címet kapta.
1938-ban a fővárosi operettszínház szerződtette, de számos más teátrumban is játszott. 1954-ben a Madách Színházhoz került. Az 1950-es években figyeltek fel drámai tehetségére a Kurázsi mama című Brecht-műben. 1954-ben Jászai-díjat, 1957-ben Kossuth-díjat kapott, 1962-ben érdemes, 1964-ben pedig kiváló művészi címmel tüntették ki.